NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ବିଶ୍ୱ ମାନବିକତା ଦିବସ 2021: ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଇତିହାସ ଓ ଏବର୍ଷର ଥିମ….

Spread the love
ADVERTISEMENT

ବିଶ୍ୱ ମାନବିକତା ଦିବସ 2021: ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଇତିହାସ ଓ ଏବର୍ଷର ଥିମ….

ଜଳବାୟୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଯାହା ମାନବିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମୟ ସରିଯାଉଛି – ଯେଉଁମାନେ ବିଶ୍ୱର ଜଳବାୟୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅବଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନେ ଅଧିକ କଷ୍ଟ ପାଉଛନ୍ତି – ଏବଂ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ନିଜ ଘର, ଜୀବିକା ଏବଂ ଜୀବନ ହରାଉଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଜଳବାୟୁ ଅଭିଯାନ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ମନ୍ଥର କରିବା ଏବଂ ଗ୍ରହର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବିଶ୍ୱ ମାନବିକତା ଦିବସ 2021 ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳବାୟୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିର ତୁରନ୍ତ ପରିଣାମକୁ ଆଲୋକିତ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱର ଶୁଣାଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ରହିବ।

ଇତିହାସ :
ଇରାକର ବାଗଦାଦର କେନାଲ ହୋଟେଲ ଉପରେ 19 ଅଗଷ୍ଟ 2003 ରେ ହୋଇଥିବା ବୋମା ଆକ୍ରମଣର ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ଦିନଟି ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଇରାକର ମୁଖ୍ୟ ମାନବିକତା ସର୍ଜିଓ ଭିଏରା ଦେ ମେଲୋଙ୍କ ସମେତ 22 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 2009 ରେ, ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା ଏହି ଦିନକୁ ବିଶ୍ୱ ମାନବିକ ଦିବସ (WHD) ଭାବରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା।

ଏବର୍ଷର ଥିମ :
ପ୍ରତିବର୍ଷ WHD ଏକ ଥିମ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ, ସଙ୍କଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ବଞ୍ଚିବା, ସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ତଥା ସହାୟତା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ମାନବିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିଭିନ୍ନ ଭାଗୀଦାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିଥାଏ |
ଏହି ବର୍ଷ, ଆମେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳବାୟୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ | ଏହା ହେଉଛି ଏବର୍ଷର ଥିମ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: