World Health Organization (WHO) warns against Omicron

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓ଼ମିକ୍ରନ ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ଚେତାବନୀ !

Summary of WHO Director General's Address at the Press Conference: (December 29, 2021)
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓ଼ମିକ୍ରନ ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ର ଚେତାବନୀ !

ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ ଡେଲଟା କୋଭିଡ୍ -19 ମାମଲାର ଏକ “ସୁନାମି” ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବୁଧବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। WHO କହିଛି ଯେ ଡେଲଟା ଏବଂ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରର ଚିନ୍ତାଧାରା ହେଉଛି ଯାଆଁଳା ଧମକ ଯାହାକି ହାଇ କେସ୍ ନମ୍ବର ଚଳାଉଥିଲା ଯାହା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲା।

ADVERTISEMENT

WHO ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରେଏସସ୍ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓମିକ୍ରନ୍ ଅଧିକ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇ ଡେଲ୍ଟା ସହିତ ସମାନ ସମୟରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇ ସୁନାମି ଘଟାଇଥାଏ। କ୍ଳାନ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହା ଜାରି ରହିବ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀ ମଧ୍ୟ ପତନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଚାପ କେବଳ ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ କାରଣରୁ ନୁହେଁ, ବରଂ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ କୋଭିଡରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଣ-ଟୀକାକରଣ ଉଭୟ ପ୍ରକାରର ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଉଦବୋଧନର ସାରାଂଶ :(29 ଡିସେମ୍ବର 2021 )

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲୁ ଯେ ଏହି ନୂତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିପଦକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ଜିନିଷ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ: ବିଜ୍ଞାନ, ସମାଧାନ ଏବଂ ଏକତା

2020 ରେ 1.8 ମିଲିୟନ୍ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବାବେଳେ 2021 ରେ 3.5 ମିଲିୟନ୍ ଥିଲେ ଏବଂ ଆମେ ଜାଣୁ ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ |

ଡେଲଟା ଏବଂ ଓମିକ୍ରନ୍ ହେଉଛି ଯୁଗ୍ମ ଧମକ ଯାହା ନମ୍ବର ରେକର୍ଡ କରିବା ପାଇଁ ମାମଲା ଚଲାଉଛି, ଯାହା ପୁନର୍ବାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇଥାଏ |

ଦୃଢ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୋଗଦାନ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଟୀକାକରଣ ଦଳ ସହିତ ନିମ୍ନ-ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାନିଂ, ଯାହା ଟୀକାକରଣ ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରିଛି, ଟିକା ପାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ଉପାୟ |

92 ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର, 194 ମଧ୍ୟରୁ 40% ଲକ୍ଷ୍ୟ ହରାଇଲେ |

ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ସରକାର, ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ନାଗରିକ ସମାଜ ଏକ ଅଭିଯାନରେ ଆମ ସହିତ କାମ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଜୁଲାଇ ଆରମ୍ଭ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ 70% ଟିକା କଭରେଜକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଥାଏ।

2022 ମସିହାରେ, WHO ଆମର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ସୁ-ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗଠନ, ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକରଣର ସମାନ ବଣ୍ଟନକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: