WHO recommends 2 new drugs for the treatment of Covid-19 .

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓମିକ୍ରନ୍ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ -19 ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ WHO ସୁପାରିଶ କଲା 2 ଟି ନୂତନ ଔଷଧ |

WHO recommends 2 new drugs for the treatment of Covid-19 within the Omicron.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓମିକ୍ରନ୍ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ -19 ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ WHO ସୁପାରିଶ କଲା 2 ଟି ନୂତନ ଔଷଧ |

କରୋନା ର ନୂତନ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୋଭିଡ -19 ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଔଷଧ ସୁପାରିଶ କରିଛି | ଏହି ଦୁଇଟି ନୂତନ ଔଷଧର ନାମ ହେଉଛି ବାରିକଟିନିବ ଏବଂ କ୍ୟାସିରିଭିମାବ-ଇମିଡିଭିମାବ | ସାଥି-ସମୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବା ପତ୍ରିକା ବିଏମଜେରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କର୍ଟିକୋଷ୍ଟେରଏଡ ସହିତ ବାରିସିଟିନିବ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି ଔଷଧ ସାଧାରଣତଃ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସର ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ADVERTISEMENT

WHO କହିଛି ଯେ ଏହି ଔଷଧ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିନା ରୋଗୀର ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ | ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍, ଇଣ୍ଟରଲୁକିନ୍ -6 (ଆଇଏଲ୍ -6) ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଔଷଧର ସମାନ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଉଭୟ ଔଷଧ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଅଛି, ତେବେ ମୂଲ୍ୟ, ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ କ୍ଲିନିକାଲ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଔଷଧ କିଣନ୍ତୁ | ଉଭୟ ଔଷଧକୁ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ନେବାରେ ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି WHO ଏହି ଗାଇଡଲାଇନ ଅପଡେଟରେ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ସୋଟ୍ରୋଭିମାବ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି | କମ୍ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହା ଦିଆଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ | WHO ଅନ୍ୟ ଏକ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଔଷଧ, କ୍ୟାସିରିଭିମାବ-ଇମିଡିଭିମାବ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସୁପାରିଶ କରିଛି |

ତେବେ, WHO ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ବୀକାର କରିଛି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭଳି ନୂତନ ପ୍ରକାରଗୁଡିକ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣା ନାହିଁ। ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ତଥ୍ୟ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅପଡେଟ୍ ହେବ |

WHO ର ଏହି ସୁପାରିଶଗୁଡିକ 4,000 ସାଧାରଣ, କମ୍ ଗୁରୁତର ଏବଂ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ସାତୋଟି ପରୀକ୍ଷଣରେ ମିଳୁଥିବା ପ୍ରମାଣ ଉପରେ ଆଧାରିତ | ମ୍ୟାଜିକ୍ ଇଭିଡେନ୍ସ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ପଦ୍ଧତିଗତ ସହଯୋଗରେ WHO ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ସମସ୍ତ ରୋଗୀ ଏକ ଜୀବନ୍ତ ଗାଇଡଲାଇନର ଏକ ଅଂଶ | ତେଣୁ କୋଭିଡ -19 ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦିଆଯାଇପାରିବ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: