ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ? - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ?

What are the common symptoms among Omicron patients?
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ?

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି: ସ୍କ୍ରାଚି ଗଳା। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଭିତ୍ତିକ ଡିସକଭରି ହେଲ୍ଥର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ରିଆନ୍ ନୋଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚିହ୍ନ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମାନ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ କମ୍ ଭାଇରାଲ୍ ଅଟେ।

ADVERTISEMENT

ଏହି କାହାଣୀ କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ?

ଓମିକ୍ରନ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ଦେଶଗୁଡିକୁ ପୁଣି ଥରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି | ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାଭାଇରସ୍ SARS-CoV-2 ର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ପୂର୍ବ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ସକୁ ଏହି ପ୍ରକାରଟି ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ 75 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଗଲା |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ଡକ୍ଟର ନୋଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣତ ନାକ ସଂକ୍ରମଣ, ଶୁଖିଲା କାଶ ଏବଂ ନିମ୍ନ ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଖାଯାଏ ବୋଲି ସାର୍ ଜନ୍ ବେଲ୍ କହିଛନ୍ତି। ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟର ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପୃଥକ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାକ ଏବଂ ଖାଲି ଷ୍ଟୁଲ୍ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଅଟେ |

ଲକ୍ଷଣ କ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସହିତ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ, ଅଧ୍ୟୟନର ଫଳାଫଳ |

ବାସ୍ତବରେ, COVID-19 ରୋଗୀମାନଙ୍କରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଥିବା କ୍ରମ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ଭିନ୍ନତା ସହିତ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ, ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆମେରିକାର ସାଉଥ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶ ଏହା PLOS କମ୍ପ୍ୟୁଟେସନ୍ ବାୟୋଲୋଜି ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି |

ଭାରତରେ 80+ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା |

ଭାରତରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ 10 ଟି ସତେଜ ସଂକ୍ରମଣ ଖବର ପାଇବା ପରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ରୋଗର ସଂଖ୍ୟା 83 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ଯଥାକ୍ରମେ ପାଞ୍ଚ, ଚାରି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ରାଜସ୍ଥାନ, କେରଳ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ତାମିଲନାଡୁ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: