ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ଏହି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ଏହି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି !

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ଏହି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି !

ଭୁବନେଶ୍ୱର :04/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ)’ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 10 ରେ ପୁରୀ, ଖୋର୍ଧା, କଟକ, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଯାଜପୁର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଦେବଗଡ,ଅନୁଗୁଳ , ଢ଼େଙ୍କାନାଳ, ସମ୍ବଲପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ର ଅଳ୍ପ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ବଜ୍ରପାତ ରେକର୍ଡ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

ADVERTISEMENT

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସର ପ୍ରଥମ ନିମ୍ନ ଚାପ ମାତ୍ର 42 ଘଣ୍ଟା ଦୂରରେ | ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଥମେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଉତ୍ତରରେ ବିକାଶ ହେବ। ମାତ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳ ନିକଟରେ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ଅଞ୍ଚଳ ହେବାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ଗତି କରିବ, କେବଳ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 7 ରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ (ଶ୍ରୀକାକାକୁଲମ୍) କୁ ଯିବ |

ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ, ଓଡିଶା ପ୍ରାୟ 35 ଘଣ୍ଟା ଧରି ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟମରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିବ – ସେପ୍ଟେମ୍ବର 6 ସକାଳ 7 ଟା ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 7 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ।ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ପାଖାପାଖି 3-4 ମିମି / ଘଣ୍ଟା ରେକର୍ଡ କରିଛି | ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଏବଂ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମେତ କେତେକ ସ୍ଥାନ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 7 ରେ 5-6 ମିମି / ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ପାଣିପାଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଦେଇ ପଶ୍ଚିମ ଭାରତ ଆଡକୁ ଗତି କରିବା ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 8 ରେ ଓଡିଶାରେ ଶୁଖିଲା ପାଗ ପ୍ରବାହିତ ହେବ । ଏହି ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ଓଡିଶା ସେପ୍ଟେମ୍ବର 9 ରୁ ପୁନର୍ବାର ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 10 (ଗଣେଶ ପୂଜା ଦିବସ) ରେ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ତଥାପି, ଅଳ୍ପ ବର୍ଷା ହେବ, ଯାହା ସମଗ୍ର ଓଡିଶାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିବ ନାହିଁ |

ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 10 ରେ ପୁରୀ, ଖୋର୍ଧା, କଟକ, ଭଦ୍ରକ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଯାଜପୁର, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ଦେବଗଡ, ଅନୁଗୁଳ , ଢ଼େଙ୍କାନାଳ, ସମ୍ବଲପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ର ଅଳ୍ପ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ବଜ୍ରପାତ ରେକର୍ଡ ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଉତ୍ସବ ଦିନ ସକାଳ ପ୍ରାୟ 9 ଟାରୁ (ସକାଳ 9 ଟା) ଠାରୁ ହାଲୁକା ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିବେ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: