ଡିସେମ୍ବର 13ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଏନଏସି ପାଇଁ ୱାର୍ଡ ସୀମା ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଡିସେମ୍ବର 13ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଏନଏସି ପାଇଁ ୱାର୍ଡ ସୀମା ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା |

Ward boundaries and reservation lists for all municipalities and NACs in the state will be prepared by December 13.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଡିସେମ୍ବର 13ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଏନଏସି ପାଇଁ ୱାର୍ଡ ସୀମା ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା |

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 27/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ 105 ଟି ପୌରସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଏନଏସିରେ ୱାର୍ଡର ସୀମା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର 13 ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ କରିବାକୁ ପଡିବ।ତେଣୁ, ଓଡିଶା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଆକ୍ଟ, 1950 ରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ (ULBs) ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ 50% ସଂଶୋଧନ କରିବା ପରେ ସରକାର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଏ ବାବଦରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ସଂଗ୍ରାମଜିତ ନାୟକ ସୋମବାର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜ୍ୟ ପୌରସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଏନଏସିକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୱାର୍ଡର ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଏବଂ ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ 101 ULB ପରିଷଦର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଏବଂ ଚାରିଟି ନୂତନ ଗଠିତ NAC କ୍ଷେତ୍ରରେ ଛଅ ମାସର ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହୋଇସାରିଛି।

ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ୱାର୍ଡର ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଜାରି କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚନ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ।

ତେଣୁ ସଂଶୋଧିତ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଅଞ୍ଚଳକୁ ୱାର୍ଡ ଏବଂ ଏସସି, ଏସଟି, ବିସିସିଆଇ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଆସନରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କଲେକ୍ଟରମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ନିଗମ ବିଷୟରେ, ଜାନୁଆରୀ 20, 2022 ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: