ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ କୋଭିଡ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ କୋଭିଡ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ କୋଭିଡ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 16/07/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ କୋଭିଡ -19 ର ତୃତୀୟ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ହେତୁ 12-18 ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରି କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଅନୁରୋଧ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ 12 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସର ଟିକାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇ ଏହାକୁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ରୋଲ କରାଯାଇପାରେ। ”

ADVERTISEMENT

ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହ 6 ଜଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୈଠକରେ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ। ଏହି 6ଟି ରାଜ୍ୟ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ମୋଟ ମାମଲାର ଅଶୀ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଟେ। ପଟ୍ଟନାୟକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା କୋଟାକୁ 5% କୁ ହ୍ରାସ କରି ରାଜ୍ୟକୁ 95% ଟିକା ଆବଣ୍ଟନ ଦାବିରେ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଦ୍ୱାରା 25% କୋଟାରୁ ଟିକା ଉଠାଇବା ରାଜ୍ୟରେ କମ୍ ଥିବାରୁ କମ୍ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଯୋଗାଯୋଗକୁ ସ୍ମରଣ କରି ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଆବଣ୍ଟନକୁ 95% କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆବଣ୍ଟନକୁ 5% କୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆମେ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛୁ। ଏହା ରାଜ୍ୟକୁ ଟୀକାକରଣର ଗତି ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣରେ ଓଡିଶା ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଟିକା ଅପଚୟ ଦେଶରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ। ରାଜ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ବିସ୍ତାର ତଥା ରାଜ୍ୟରେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଡାକ୍ତରୀ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ କୋଭିଡ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପୂରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧର ଉତ୍ତରରେ ଏହା କରାଯାଇଥିଲା।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେୟାର ପାଣ୍ଠିରୁ ଅନୁମୋଦିତ PSA ଅମ୍ଳଜାନ କାରଖାନାର କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: