ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଂସଦ ଓସ୍କାର ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଂସଦ ଓସ୍କାର ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ |

Veteran Congress leader and former Union minister Oscar Fernandes MP died at a private hospital here on Monday afternoon.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଂସଦ ଓସ୍କାର ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ |

ଭେଟେରାନ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଂସଦ ଓସ୍କାର ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କୁ 80 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଦୁଇ ପିଲା ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଭେଟେରାନ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

“ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଶ୍ରୀ ଓସ୍କାର ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଦୁଃଖିତ। ଏହି ଦୁଃଖଦ ସମୟରେ, ମୋର ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଶୁଭେଚ୍ଛୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଛି | ତାଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଶାନ୍ତିରେ ରୁହନ୍ତୁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କ୍ଷତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କ୍ଷତି | ସେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ମାର୍ଗଦର୍ଶକ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଦାତା ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯିବ ଏବଂ ସ୍ନେହରେ ସ୍ମରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି।

ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସମୟରେ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍ ତାଙ୍କ ଘରେ ପଡ଼ିଯିବା ପରେ ଜୁଲାଇରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ଜଣେ ଘନିଷ୍ଠ ବିଶ୍ୱାସୀ, ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା ଜଣେ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କର୍ମୀ ଭାବରେ ରହିଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଥିବା ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିଅରରେ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍ ପାଞ୍ଚଥର ଲୋକସଭାରେ ଉଦୁପି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଚାରିଥର ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ସେ ପ୍ରଥମେ 1980 ରେ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ, ତା’ପରେ 1984, 1989, 1991 ଏବଂ 1996 ରେ ସମାନ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଜିତିଥିଲେ। 1998 ମସିହାରୁ ସେ ଚାରି ଥର ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ରହିଆସିଛନ୍ତି।

ସେ 2006 ରୁ 2009 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ UPA-II ସରକାରରେ ଏନଆରଆଇ ବ୍ୟାପାର, ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ଧରିଥିଲେ।

ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍ ମଧ୍ୟ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (AICC) ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରାଧିକରଣର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା 1996 ରେ AICC ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଥିଲେ। ସେ ଅଶୀ ଦଶକର ଶେଷ ଭାଗରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (କେପିସିସି) ର ସଭାପତି ଥିଲେ। ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସଂସଦ ସଚିବ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ 27, 1941 ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ ସେଣ୍ଟ ସେସିଲିଙ୍କ କନଭେଣ୍ଟ ସ୍କୁଲ, ବୋର୍ଡ ହାଇସ୍କୁଲ ଏବଂ ଉଦୁପିର ଏମଜିଏମ କଲେଜରେ ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ। 1972 ରେ ଉଦୁପି ପୌରପାଳିକାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: