ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ: 25 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ! ଫସି ରହିଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ପର୍ଯ୍ୟଟକ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ: 25 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ! ଫସି ରହିଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ପର୍ଯ୍ୟଟକ |

Uttarakhand rains: 25 killed! Hundreds of tourists are stranded
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ: 25 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ! ଫସି ରହିଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ପର୍ଯ୍ୟଟକ |

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ :19/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଅନେକ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପ୍ରମୁଖ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଥିବାରୁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବାକି ସ୍ଥାନରୁ ନୈନିତାଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଫସି ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଭୋୱାଲି ଏବଂ ହାଲଡୱାନି ରୁଟ ଆଡକୁ ପ୍ରବଳ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଗତ 14 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 30 ଜଣ ଲୋକ ଅଟକି ରହିଥିଲେ | ସେନା ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା ​​| 200 ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ରାମନଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ରିସର୍ଟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା |

ADVERTISEMENT

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବୃଷ୍ଟିପାତ ଖବର:

ବର୍ଷା, ମେଘୁଆ ଏବଂ ଫ୍ଲାସ୍ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପୁଣି ଥରେ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 25 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ଅନେକ ଭିଡିଓ ନୈନିତାଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବାହାରିଛି | ଯେଉଁଥିରେ ରାସ୍ତା ଓ ବ୍ରିଜରୁ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ମଧ୍ୟ ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଛି।

ନୈନିତାଲ ଜିଲ୍ଲାର ରାମଗଡ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ଲାଉଡ୍ ବର୍ଷ୍ଟର ଖବର ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ଧୋଇଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଅନେକ ଭିଡିଓ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ନୈନି ହ୍ରଦ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଏବଂ ରାସ୍ତା, କଫି ଦୋକାନ ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି।

ରିସୋର୍ଟରେ ଫସି ରହିଥିବା 200 ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା

ରାମନଗର-ରାଣୀଖେଟ୍ ରାସ୍ତାରେ ଲେମ୍ବୁ ଟ୍ରି ରିସର୍ଟରେ ଫସି ରହିଥିବା ପ୍ରାୟ 200 ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହେତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 24 ରୁ 25 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସର୍ବାଧିକ ଆହତ ନୈନିତାଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ସିଂ ଧାମି କହିଥିଲେ ଯେ ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ 16 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମେଘୁଆ ଏବଂ ଭୂସ୍ଖଳନ ପରେ ଅନେକ ଆବର୍ଜନା ତଳେ ପୋତି ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ବହୁତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ନୈନିତାଲ 401 ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିଥିବାବେଳେ ପିଥୋରାଗଡରେ 212.1 ମିଲିମିଟର, ମୁକେଶ୍ୱର 340.8 ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି।

ନୈନିତାଲ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା, ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ହେଲା |

ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହେତୁ ଅନେକ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ନୈନିତାଲ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ବାକି ସ୍ଥାନରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ରିଲିଫ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କମ୍ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି।

ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ନୈନିତାଲ ହ୍ରଦ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ଉଭୟ ଭୋୱାଲି ଏବଂ ହାଲଡୱାନି ମାର୍ଗ ଆଡକୁ ପ୍ରବଳ ସ୍ରୋତରେ ନଦୀ ପରି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିଲା। ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଯାଇଥିଲା ଯେ କ୍ୟାଣ୍ଟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଭବାଲି ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଦୋକାନରେ ଗତ 14 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 25 ରୁ 30 ଜଣ ଲୋକ ଫସି ରହିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସେନା ସାହାଯ୍ୟରେ ଅଣାଯାଇଥିଲା।

ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର

ସୁନ୍ଦରୱାଲ ଗ୍ରାମରେ ଫସି ରହିଥିବା ଦୁଇ ଶହରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ନୈନିତାଲର ରାମନଗରରେ ଆର୍ମି ହେଲିକପ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଗତ 48 ଘଣ୍ଟା ଧରି ଗ୍ରାମବାସୀ ନଦୀ ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଅଟକି ରହିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ରାମଗଡ ଗାଁରେ ମେଘ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା

ନୈନିତାଲ ଜିଲ୍ଲାର ରାମଗଡର ଏକ ଗାଁରୁ କ୍ଲାଉଡ୍ ବର୍ଷ୍ଟର ଏକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଅନେକ ଲୋକ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ଫସି ରହିଥିବାର ଭୟ କରାଯାଉଛି। ନୈନିତାଲ ଏସଏସପି ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ANI କୁ କହିଛନ୍ତି, ନୈନିତାଲ ଜିଲ୍ଲାର ରାମଗଡର ଏକ ଗାଁର ମେଘୁଆ ସ୍ଥାନରୁ କିଛି ଆହତଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି | ଯଦିଓ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ।

କୋସି ନଦୀ ଜଳ ରିସର୍ଟରେ ପ୍ରବେଶ କଲା |

ନୈନିତାଲର ମଲ୍ ରୋଡ୍ ଏବଂ ନୈନି ହ୍ରଦ କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ନୈନା ଦେବୀ ମନ୍ଦିରରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ଏକ ହଷ୍ଟେଲ କୋଠା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ସହରର ରାମନଗର-ରାଣିକେଟ ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଲେମ୍ବୁ ଟ୍ରି ରିସର୍ଟରେ ପ୍ରାୟ 200 ଲୋକ ଫସି ରହିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ କୋସି ନଦୀରୁ ଜଳ ରିସୋର୍ଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଲମୋରା ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ନୈନିତାଲର ରାମନଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଲେମ୍ବୁ ଟ୍ରି ରିସର୍ଟରୁ ପ୍ରାୟ 200 ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏସଏସପି ଆଲମୋରା ପଙ୍କଜ ଭଟ୍ଟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଲେମ୍ବୁ ଟ୍ରି ରିସର୍ଟ ନୈନିତାଲ-ଆଲମୋରା ସୀମାରେ ନୈନିତାଲ ଆଡକୁ ଅବସ୍ଥିତ |

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଏବଂ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ନୈନିତାଲର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନୈନି ହ୍ରଦର ଜଳ ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକମାନେ ଫସି ରହିଥିଲେ। ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଲଗାତାର ବର୍ଷା ପରେ ହ୍ରଦ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା କୋଠା ଏବଂ ଘର ଭିତରକୁ ପାଣି ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା।

ତେବେ ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବର୍ଷା ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କିଛି ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର 22-23 ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବର୍ଷା ଓ ତୁଷାରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

କୁମାଓନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ କମଳା ଆଲର୍ଟ |

ଏହି ସମୟରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର କୁମାଓନ୍ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ କମଳା ରଙ୍ଗର ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଗରହୱାଲରେ ପାଗ ସ୍ପଷ୍ଟ ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ଚାରି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗରୱାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଧାମି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। ସିଏମ୍ ଧାମି କହିଛନ୍ତି, ‘ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଘର, ବ୍ରିଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 16 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ତିନୋଟି ହେଲିକପ୍ଟର ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ।

ସେନାର ତିନୋଟି ହେଲିକପ୍ଟର ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ନୈନିତାଲକୁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଗରୱାଲ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ପଠାଯିବ।

ସେତୁ ଉପରେ ସୈନିକ ନିୟୋଜନ |

ଏହି ସମୟରେ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ପରେ ରାମପୁରର ତାଣ୍ଡା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ଦାଦିଆଲ ଅଞ୍ଚଳର ରାମନଗର ବ୍ୟାରେଜରୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଜଳ ନିର୍ଗତ ହୋଇଛି। ଏହି ଜଳ ନଦୀରେ ଆସିଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପ୍ରଶାସନ ମୋରାଡାବାଦ ବାଜପୁର ନୈନିତାଲ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ କରି ଏହି ମାର୍ଗକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି।

ନଦୀରେ ପ୍ରବଳ ଜଳ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଶାସନ ଯାତାୟାତ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ଏଥିସହ ବ୍ରିଜ ଉପରେ ପୋଲିସର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ବ୍ରିଜ ଉପରେ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ନଦୀରୁ ଦୂରେଇ ଦିଆଯାଉଛି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: