Update on Odisha Panchayat elections

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓଡିଶା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅପଡେଟ ଖବର

Update on Odisha Panchayat elections
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓଡିଶା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅପଡେଟ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 10/01/2022(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡିଶା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ବିରୋଧୀଦଳ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ତିନୋଟି କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ବିରୋଧୀଦଳ ଅତି କମରେ ତିନିମାସ ପାଇଁ ମତଦାନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି | କୋଭିଡ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏବଂ ଏସଟି ଏବଂ ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଏହି ତିନୋଟି ଦାବୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।ପଞ୍ଚାୟତ ସର୍ଭେ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଭିଡ -19 ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜାରି କରିପାରନ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ।

ADVERTISEMENT

କୋଭିଡ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏବଂ ଏସଟି ଏବଂ ଓବିସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ତିନୋଟି କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ତିନିମାସ ପାଇଁ ମତଦାନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ବିରୋଧୀ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ବିରୋଧୀଦଳର ଦାବି ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନକୁ କିପରି ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଶୀଘ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯିବ। ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଭିଡ -19 ପରିସ୍ଥିତିରେ ମତଦାନ ହୋଇପାରିବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଭାରତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଆଧାର କରି ଆୟୋଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ADVERTISEMENT

ପାଢ଼ୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ଧ୍ୟାନ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର କଡାକଡି ପାଳନ ସହ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ହେବ। ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ମୋହନ ମାଝି କହିଛନ୍ତି, “ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଡକାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଦଳ ବୈଠକରେ , ଆମେ (ବିଜେପି) ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ସମେତ ନଅଟି ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛୁ। ଯେହେତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିସାରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କୋଭିଡ୍ର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଶିଖର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି, ତେଣୁ ଆମେ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରିଛୁ। ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ଢଙ୍ଗରେ ଏବଂ କୋଭିଡ -19 ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଶିଖର ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦାବି ପୂରଣ ପରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଲେ ହିଁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ। ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଗଣେଶ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, “ବିଜେଡି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦଳଗୁଡିକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -19 ମାମଲାରେ କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମତଦାନ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ମତଦାନକୁ ତିନିମାସ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଆମେ ଦାବି କରିଛୁ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ ଆୟୋଗ ଆମର ନିବେଦନକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ”ବେହେରା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ସହ ଆଦିବାସୀ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ନଦେଇ ମତଦାନ କରିବା ଅନୁଚିତ | ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିଜେଡି ଚାହୁଁଛି ଯେ ଭୋଟରଙ୍କ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ମତଦାନ ଠିକ୍ ସମୟରେ କରାଯାଏ। କୋଭିଡ -19 ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗକୁ ଆମର ସମର୍ଥନ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛୁ। ”ଅନ୍ୟ ଏକ ବିକାଶରେ ତିନି ସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା (ପିଏଲ) ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତ ବିକାଶ ପରିଷଦର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ଗୁରୁଦେବ ବେହେରା ଏବଂ ଜଗତ୍ସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ସୁବ୍ରତ ଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପିଏଲ ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ଭାରତ ବିକାଶ ପରିଷଦ କହିଛି। ସେହିଭଳି, କୋଭିଡ୍ -19 ମାମଲା ବଢୁଥିବାବେଳେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ବେଳେ ସେହି ସମୟରେ ମତଦାନ କିପରି କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ରହିଛି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: