ଆଗାମୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ : ବୁଥ ସ୍ତର ବଦଳରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହେବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗଣନା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆଗାମୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ : ବୁଥ ସ୍ତର ବଦଳରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହେବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗଣନା |

Upcoming Panchayat Elections: Central counts will be held in block offices instead of booth levels
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଆଗାମୀ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ : ବୁଥ ସ୍ତର ବଦଳରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହେବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗଣନା |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 22/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (PRI) କୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ କିଛି ମାସ ବାକି ଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ମତଦାନର ସୁଚାରୁରୂପେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି।

ADVERTISEMENT

ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଦୀ ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱାର୍ଡର ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଏବଂ ନିଜ ନିଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଜିଲ୍ଲପାଳମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର 26 ସୁଦ୍ଧା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଏଥର ବୁଥ ସ୍ତର ବଦଳରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗଣନା କରାଯିବ। ବୁଥ ସ୍ତରରେ ମଜବୁତ କୋଠରୀ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ବାଲାଟ୍ ବକ୍ସଗୁଡିକର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ :
ଓଡ଼ିଶାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ : ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରକ୍ରିୟା କିପରି ହେବ…..

ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର (SEC) ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ଆଜି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କ ସହ ଆସନ୍ତା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର (SEC) ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଦି ଗୁରୁବାର ଦିନ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଓଡିଶାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତରାଜ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୱାର୍ଡ ଡିଲିମିଟେସନ୍ ଏବଂ ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରିବାକୁ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର 26 ସୁଦ୍ଧା କମିଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବ୍ୟବହୃତ ହେବାକୁ ଥିବା ବାଲାଟ୍ ଉପରେ SEC ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା। ସେ ସମସ୍ତ ବାଲାଟ ବକ୍ସର ମରାମତି ଏବଂ ରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । SEC କହିଛି ଯେ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାକୁ 1.16 କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ନଭେମ୍ବର 15, 2021 ସୁଦ୍ଧା ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ସେ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ।

ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ପରେ ଭୋଟ୍ ଗଣିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏଥର ଭୋଟ୍ ଗଣନା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭୋଟ୍ ଗଣନା କେନ୍ଦ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି |

ବୈଠକରେ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଜାନୁଆରୀ 2021 ରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଆଧାରରେ ପ୍ରକାଶିତ ଭୋଟର ତାଲିକା ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ଆଧାର କରି 2022 ମସିହାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ୍ସେଲ ଫର୍ମାଟରେ ଭୋଟର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅକ୍ଟୋବର 25, 2021 ସୁଦ୍ଧା ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: