ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ : ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ସେହି ପପୁ ଯାହାପାଇଁ ଭାରତୀୟ ହକି ଆଜି ଓଡିଶାପାଇଁ ଗର୍ବିତ ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ : ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ସେହି ପପୁ ଯାହାପାଇଁ ଭାରତୀୟ ହକି ଆଜି ଓଡିଶାପାଇଁ ଗର୍ବିତ !

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ : ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ସେହି ପପୁ ଯାହାପାଇଁ ଭାରତୀୟ ହକି ଆଜି ଓଡିଶାପାଇଁ ଗର୍ବିତ !

ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକରେ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଦଳ ଇତିହାସ ସେତେବେଳେ ରଚିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ମହିଳା ହକି ଟିମ ସେମି ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲା ଏବଂ ପୁରୁଷ ହକି ଟିମ ଚାରି ଦଶକ ପରେ ସେମି ଫାଇନାଲରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ପାଇଲା | ଏହା ଫଳରେ ଦେଶସାରା ହକି ଖେଳାଳି ଏବଂ ହକି ଟିମ ପ୍ରତି ପ୍ରଶଂସାର ସୁଅ ଛୁଟିଲା | ଏହା ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏହାର କାରଣ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯେ କେବଳ ହକି ଟିମର ପୁଷ୍ଟପୋଷକ କରୁନଥିଲେ, ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମକୁ ଆଗକୁ ଆଣିବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନବୀନଙ୍କ ଅବଦାନ ରହିଛି | ଓଡିଶା ସରକାର ଭାରତର ଦୁଇ ହକି ଟିମକୁ ପୁଷ୍ଟପୋଷକ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଟ୍ରେନିଂ ମଧ୍ୟ କରାଇଛନ୍ତି |

ADVERTISEMENT

ଯେତେବେଳେ 1995ରେ ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମର ଦାୟିତ୍ୱ ସାହାରା ଇଣ୍ଡିଆ ନେଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାହା ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ 2018ରେ ସାହାରା ଇଣ୍ଡିଆ ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମରୁ ତାର ହାତ ଫେରେଇନେଇଥିଲା | ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମର ଏଭଳି ସମୟରେ ଓଡିଶା ସରକାର ଦୁଇ ହକି ଟିମର ସବୁ ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କଲେ | ଯାହାର କାରଣ ଆଜି ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକରେ ଭାରତୀୟ ହକି ନିଜର ସୁଯୋଗ ଲାଭ କରିପାରିଛି | କିନ୍ତୁ ଓଡିଶା ହକି ଟିମକୁ ଆଗକୁ ନେଇ ଦେଶର ଗୌରବ ରଖିଲା, ସେହି ଓଡିଶା ଦେଶର କୌଣସି ଧନୀ ରାଜ୍ୟରେ ନାମିତ ହୋଇନି | ତା’ହେଲେ କିଏ ସେହି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଯିଏ ଦୁଇ ଦଶକ ଧରି ନିଜର କାମ ଚୁପଚାପ କରୁଛନ୍ତି | ସିଏ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ନବୀନ ଯିଏ ନିଜ ପରିବାରରେ ପପୁ ନାମରେ ପରଚିତ | କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ନବୀନ ବାବୁ | ସିଏ ହେଉଛନ୍ତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଯିଏ 20ବର୍ଷ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି | 50ବର୍ଷ ବୟସରେ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ରଖି ଆଜି ଦେଶରେ ଜଣେ ସଫଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବର ଶୀର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି |

ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ 2000 ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ | 2000ମସିହାରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ | 16 ଅକ୍ଟୋବର 1946 ମସିହାରେ କଟକରେ ଜନ୍ମିତ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ 50ବର୍ଷ ଓଡିଶା ବାହାରେ ଥିଲେ | ସେ ଯେତେବେଳେ ଓଡିଶା ରାଜନୀତିକୁ ଆସିଲେ, ସେତେବେଳେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର ଭାଷା ଓଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନଥିଲେ | ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ସେ ସେ 7ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଓଡିଶା ବାହାରେ ରହି ପାଠ ପଢୁଥିଲେ | ତାଙ୍କର ପାଠ ପଢା ଡେରାଡୁନର ଜଗଦଲ ସ୍କୁଲରେ ହୋଇଥିଲା | ଏହାପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ପାସ କଲେ | ଏହାପରେ ସେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିଲେ | ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ପପୁ ନାମରେ ଡାକନ୍ତି | ବିଜୁବାବୁଙ୍କର ସେହି ପପୁ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ନବୀନ ବାବୁ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି |

ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ 50ବର୍ଷ ବୟସରେ ରାଜନୀତିକୁ ଆସିବାର ଏକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏପ୍ରିଲ 1997ରେ କଂଗ୍ରେସର ପୁରୁଣା ନେତା, ସେନା ପାଇଲଟ ତଥା ସେହି ସମୟର ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହେଲା | ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶା ପାଇଁ ଅତି ଆଦରଣୀୟ ନେତା ଥିଲେ |ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଓଡିଶା ରାଜନୀତିରେ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ରହିଥିଲା |ଏହି ସମୟରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅବିକଳ ନକଲକୁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଖୋଜୁଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ଓଡିଶା ରାଜନୀତିରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କଲେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ | କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଚଳିବା ତାଙ୍କପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ନଥିଲା | ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି, ସେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଜାଣି ନଥିଲେ |

ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ ଓଡିଶା ରାଜନୀତିରେ ଅକ୍ତିଆର ବିସ୍ତାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ 20ବର୍ଷ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି |
ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ପିତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ 1097 ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଜନତା ଦଳରୁ ଅଲଗା ହୋଇ “ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ” ନାମରେ ଏକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଗଠନ କଲେ | ଯାହା ବିଜେଡି ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | 2009 ପୂର୍ବରୁ ବିଜେଡି ଏନ୍ଡ଼ିଏ ସହିତ ମେଣ୍ଟରେ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ 2009 ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ଏନ୍ ଡି ଏ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ଏକାକୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଲା | ଏହାପରଠାରୁ ବିଜେଡି ଆହୁରି ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇ ଏକାକୀ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ଲାଭକଲା | ଏପରିକି 2019 ମସିହା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ, ଯେତବେଳେ ଦେଶରେ ମୋଦୀ ଲହର ଚାଲିଥିଲା, ସେହି ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ମୋଟ 147 ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ 115 ଆସନ ଜିତିଥିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ |

ଏମିତି କେଉଁ କାରଣ ଅଛି, ଯାହା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀ 20ବର୍ଷ ଧରି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି | ଏହାର ପ୍ରଥମ କାରଣ ହେଉଛି – ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବାତ୍ୟା ଆସେ | ଏହି ବାତ୍ୟାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ବେଳେବେଳେ ଅସମ୍ଭବ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ 20ବର୍ଷ ଧରି ଓଡ଼ିଶାରେ ଆସୁଥିବା ବାତ୍ୟାକୁ ସହଜ ଢଙ୍ଗରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିପାରିଛନ୍ତି | ଦ୍ଵିତୀୟରେ ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶୀ ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା | କାରଣ ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ଆଣିପାରିଛନ୍ତି | ତୃତୀୟ କାରଣ ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି |ଯାହା ଫଳରେ ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠୁ ନେଇ ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତି ପସନ୍ଦର ନେତା ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି |

ଏହି କାରଣରୁ ସେ 20ବର୍ଷ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ରହି ଆସୁଛନ୍ତି | କେବଳ ଏହା ନୁହେଁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସହର ଭାବେ, ଯେଉଁଠାରେ 24ଘଣ୍ଟା ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ | ଯାହାଫଳରେ ଏଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନା ଫିଲ୍ଟର ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି, ନା ବୋତଲ ପାଣି | ଟ୍ୟାପ ଖୋଲିଲେ ଗ୍ଲାସରେ ପିଇବାପାଇଁ ମିଳୁଛି ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ | ଆହୁରି ପୁଣି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସହର ଭାବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଯେଉଁଠାରେ 18ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଶତପ୍ରତିଶତ ନାଗରିକଙ୍କୁ କୋଭିଡ ଟୀକା ଦିଆ ସାରିଲାଣି | ଏମିତିକି 1ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟୀକାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି | ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଟୀକା ପରିମାଣ କମ ହୋଇଛି, ସେତେବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଟୀକାକରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି – ଓଡ଼ିଶାରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆସୁ କି, ମୋଦୀ ଲହର ଆସୁ, ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଆସନ ଭାଙ୍ଗିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ |

(Editor : NK NEWS ODISHA )

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: