NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ଭାରତ ବନାମ ବେଲଜିୟମ ପୁରୁଷ ହକି ସେମିଫାଇନାଲ , 41 ବର୍ଷ ପରେ ପଦକ ନିକଟରେ ଭାରତ |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ଭାରତ ବନାମ ବେଲଜିୟମ ପୁରୁଷ ହକି ସେମିଫାଇନାଲ , 41 ବର୍ଷ ପରେ ପଦକ ନିକଟରେ ଭାରତ |

ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର 12 ଦିନ (ଅଗଷ୍ଟ 3) ରେ ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲରେ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ବେଲଜିୟମକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଫାଇନାଲ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି | ଏହା ସହିତ, 41 ବର୍ଷରେ ଦଳ ସାମ୍ନାରେ ପ୍ରଥମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦଳ ସମ୍ମୁଖରେ ରହିବ | କୁସ୍ତିରେ ସୋନମ ମଲିକ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ | ଏହା ଆଥଲେଟିକ୍ସର ମ୍ୟାଚ୍ (ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋ) ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

8:47 AM
ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ଫାଇନାଲ ପାଇଁ ଦୌଡ଼ରେ ବାହାରିଛନ୍ତି। ସେମିଫାଇନାଲରେ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ବେଲଜିୟମକୁ 5-2ରେ ହରାଇଥିଲେ | ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପଦକ ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଁ ଖେଳିବେ।

8:39 AM
ଚତୁର୍ଥ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ବେଲଜିୟମ ଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛି। 53 ତମ ମିନିଟରେ ବେଲଜିୟମ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ପାଇଲା | ଏହି ସୁଯୋଗର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ନେଇ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ହେଣ୍ଡ୍ରିକ୍ସ ବେଲଜିୟମର ଅଗ୍ରଣୀକୁ ମଜବୁତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ମ୍ୟାଚରେ ତୃତୀୟ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ବେଲଜିୟମ 4-2ରେ ଆଗରେ ଅଛି |

8:27 AM
ଚତୁର୍ଥ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ବେଲଜିୟମ ଭଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ସେ 49 ତମ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ଦେଇଥିଲେ। ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ମାଧ୍ୟମରେ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ହେଣ୍ଡ୍ରିକ୍ସ ଏହି ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ବେଲଜିୟମକୁ ତିନୋଟି ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ବ୍ୟାକ୍-ଟୁ-ବ୍ୟାକ୍ ପାଇଲା | ବେଲଜିୟମ 3-2 ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କଲା | ମ୍ୟାଚରେ ଆଉ 10 ମିନିଟ୍ ବାକି ଅଛି |

8:19 ପୂର୍ବାହ୍ନ
ଭାରତ ଏବଂ ବେଲଜିୟମ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ତୃତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଶେଷ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ 15 ମିନିଟ୍ ଖେଳ ବାକି ଅଛି | ଏହି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହି 15 ମିନିଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ | ସ୍କୋର ୨-୧ରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି।

8:14 AM
ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣରରେ ଗୋଲ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଭାରତ ହରାଇଛି। ହରମାନପ୍ରୀତ ସିଂ ସ୍କୋର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

8:12 AM
38 ତମ ମିନିଟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ପାଇଥିଲା | ବେଲଜିୟମ ଏକ ଭିଡିଓ ରେଫରାଲ ନେଇଛି। ଫିଲ୍ଡ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜାରି ରହିଛି। ବେଲଜିୟମ ଭିଡିଓ ରେଫରାଲ ହରାଇଛି | ଭାରତର ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ଅଛି |

7:58 AM (51 ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ)
ତୃତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଏହି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସେ ଏହିପରି କ୍ୱାର୍ଟର ହରାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ | ସ୍କୋର ବର୍ତ୍ତମାନ 2-2 ରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି |

7:54 AM
ଭାରତ ଏବଂ ବେଲଜିୟମ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏହା କହିଛନ୍ତି।

7:50 ପୂର୍ବାହ୍ନ
ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଭାରତ ଏବଂ ବେଲଜିୟମ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ସ୍କୋର ୨-୧ରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ପାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ହରମାନପ୍ରୀତ ସିଂ ଏହି ଗୋଲରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଚତୁର୍ଥ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ଥିଲା |

7:37 AM
ଭାରତ ବେଲଜିୟମକୁ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ବେଲଜିୟମ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛି। ମ୍ୟାଚ୍ର 19th ନବିଂଶ ମିନିଟରେ ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାର୍ ହେଣ୍ଡ୍ରିକ୍ସ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ମାଧ୍ୟମରେ ଗୋଲ୍ କରିଥିଲେ।

7:24 ପୂର୍ବାହ୍ନ |
ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଶେଷ ହୋଇଛି | ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୨-୧ରେ ଆଗରେ ରହିଛି। ଏହି 15 ମିନିଟର ଖେଳରେ ଭାରତ ଏବଂ ବେଲଜିୟମର ଦଳ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହକି ଖେଳିଛନ୍ତି।

7:18 ପୂର୍ବାହ୍ନ |
0-1 ଖସିଯିବା ପରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କି ଚମତ୍କାର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି | ସେମାନେ ବେଲଜିୟମଠାରୁ 2-1 ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ଭାରତ ପାଇଁ ହରମନପ୍ରୀତ ସିଂ ଏବଂ ମନଦୀପ ସିଂ ଏହି ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍ (ହରମାନପ୍ରୀତ) ସପ୍ତମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୋଲ୍ (ମନଦୀପ) ଅଷ୍ଟମ ମିନିଟରେ ଆସିଥିଲା। ପେନାଲ୍ଟି କୋଣରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଗୋଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲା ଅଛି। ପ୍ରଥମ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣରରେ ହରପ୍ରୀତ ସିଂ ଗୋଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ମିଳିଲା | ହରମାନପ୍ରୀତ ସିଂ ଏଥର କୌଣସି ଭୁଲ କରିନାହାଁନ୍ତି। ସେହିଭଳି ମନଦୀପ ସିଂ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଏକ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟାକହାଣ୍ଡ୍ ସଟ୍ ଦେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

7:06 ପୂର୍ବାହ୍ନ
ଭାରତ ଉପରେ ବେଲଜିୟମ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି। ସେ 1-0ରେ ଆଗୁଆ ଅଛନ୍ତି | ମ୍ୟାଚର ଦ୍ୱିତୀୟ ମିନିଟରେ ବେଲଜିୟମ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଲୋକ୍ ଲୁଏପର୍ଟ ସ୍କୋର କରିବାରେ କୌଣସି ଭୁଲ କରିନଥିଲେ।

7:02 ପୂର୍ବାହ୍ନ |
ଭାରତର ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ଏବଂ ବେଲଜିୟମ ମଧ୍ୟରେ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସିକ | ବେଲଜିୟମ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ପାଇଛନ୍ତି |

5:21 ପୂର୍ବାହ୍ନ |
1980 ମସିହାରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅର୍ଥାତ୍ 41 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସ୍ପେନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲା। ଏହି ମ୍ୟାଚକୁ ଭାରତ 4-3ରେ ଜିତି ନେଇଛି। ଭାସୁଦେବନ୍ ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭାରତର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ :

ଆଥଲେଟିକ୍ସ
05.50 ପୂର୍ବାହ୍ନ: ଅନୁ ରାନୀ, ମହିଳା ଜାଭେଲିନ୍, ଯୋଗ୍ୟତା-ଗ୍ରୁପ୍-ଏ

03:45 ଅପରାହ୍ନ: ତେଜିନ୍ଦରପାଲ ସିଂ, ପୁରୁଷ ସଟ୍ ଥ୍ରୋ ଯୋଗ୍ୟତା ଗ୍ରୁପ୍-ଏ |

ହକି
07:00 ପୂର୍ବାହ୍ନ: ଭାରତ ବନାମ ବେଲଜିୟମ, ପୁରୁଷ ହକି ସେମିଫାଇନାଲ |

କୁସ୍ତି |
ମ୍ୟାଚ୍ ସକାଳ 08:30 ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ – ମହିଳା ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ୍ 62 କିଲୋଗ୍ରାମ – ସୋନମ ମଲିକ୍ ବାନ ବୋଲର୍ଟୁୟା ଖୁରେଲଖୁ (ମୋଙ୍ଗୋଲିଆ)

5:10 ପୂର୍ବାହ୍ନ |
ଭାରତ ପାଇଁ ଏକାଦଶ ଦିନ କେମିତି ଥିଲା |
ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଏକାଦଶ ଦିନରେ ଡିସ୍କସ୍ ଥ୍ରୋରେ ଭାରତ ନିରାଶ ହୋଇଛି। କମଲପ୍ରୀତ କୌର ଫାଇନାଲରେ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଥ୍ରୋ 63.70 ମିଟର ଥିଲା | ତେବେ ହକିରୁ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି। ମହିଳା ହକି ଦଳ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ରାନୀ ରାମପାଲଙ୍କ ଏହି ଦଳ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ 1-0ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏହା ସହ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: