ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଅଁଳା ନବମୀ : ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ପ୍ରକୃତ ହିରୋ "ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଅଁଳା ନବମୀ : ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ପ୍ରକୃତ ହିରୋ “ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ |

Today is Holy Anala Nabami : the real hero of the Paika Rebellion.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଅଁଳା ନବମୀ : ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ପ୍ରକୃତ ହିରୋ “ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର :12/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ମହାନ୍ ବିପ୍ଲବୀ ଶହୀଦ ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ଆଜି ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଜୟନ୍ତୀ (ଅଁଳା ନବମୀ ତିଥି ଅନୁସାରେ) । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଆଜି ଅପରାହ୍ନ 3ଟା ବେଳେ “ଓଡିଶାରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ପଦଧ୍ବନୀ ଓ ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ଭୂମିକା” ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ADVERTISEMENT

ଏଥିସହିତ ସନ୍ଧ୍ୟା 5 ଟାରେ ଜୟଦେବ ଭବନ ପରିସରରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ନିମ୍ନ ଲିଙ୍କ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ:

Join Zoom Meeting
https://t.co/KhO0k9MKVB

12th Nov, 2021 | 3.00 PM
Meeting ID: 870 9542 8484
Passcode: 12345

ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର ପ୍ରକୃତ ହିରୋ “ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ ” :

ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଜୟକୃଷ୍ଣ ରଗାଗୁରୁ ମହାପାତ୍ର ଜଣେ ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ଓଡିଶାର ଶହୀଦ | 29 ଅକ୍ଟୋବର, 1739 ରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ବୀରହରେକୃଷ୍ଣପୁରର ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ପିତା ଚାନ୍ଦ ରାଜଗୁରୁ ଏବଂ ମାତା ହାରାମଣି ଦେବୀଙ୍କ ସୁଯୋଗ୍ୟ ସନ୍ତାନ ହେଉଛନ୍ତି ଜୟୀ ରାଜଗୁରୁ। ଜୟକୃଷ୍ଣ ଏକ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜାଙ୍କ ଦରବାରରେ ରାଜଗୁରୁ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜାଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ, ସାମରିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ରାଜଗୁରୁ କୁହାଯାଉଥିଲା। ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ସଂସ୍କୃତରେ ଜଣେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପଣ୍ଡିତ ତଥା ସାଧକଙ୍କର ଜଣେ ମହାନ ତତ୍ତ୍ୱ ଥିଲେ। ସେ ଜୀବନର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ବେଦ, ପୁରାଣ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ପଢିପାରୁଥିଲେ।

ଓଡିଶା ଇତିହାସରେ ଭୋଇ ରାଜବଂଶ 1568 ମସିହାରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାଠାରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଦେବ-1ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା |ସେ 1570 ମସିହାରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାଠାରେ ଏକ ଦୁର୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରି ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ରାଜବଂଶର 12ଜଣ ରାଜା ପ୍ରାୟ 226 ବର୍ଷ(1568-1805) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ଶାସନ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଗଙ୍ଗ ରାଜବଂଶର ପ୍ରକୃତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ‘ଗଜପତି’ ଆଖ୍ୟା ଦାବି କରୁଥିବା ପାରାଲାଖେମୁଣ୍ଡି ରାଜା ଜଗନ୍ନାଥ ନାରାୟଣ ଦେବ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ରାମ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବ-2ଙ୍କ ପୁତ୍ର ବୀର କିଶୋର ଦେବ ମରହଟ୍ଟାଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ | ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ପାରାଲାଖେମୁଣ୍ଡିର ରାଜା ପରାଜିତ ହେଲେ | ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ବୀରକିଶୋର ଦେବ ମରହଟ୍ଟାଙ୍କ ଦେୟ ପୂରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେଲେ | ଫଳରେ ରାହଙ୍ଗା (ପୁରୀ ନିକଟରେ), ଚବିସକୁଣ୍ଡ (ବ୍ରହ୍ମଗିରି ନିକଟରେ), ସାଇରାଇ (ସତ୍ୟବାଦି ନିକଟରେ) ଚାରିଟି ପ୍ରାଙ୍ଗଣ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ | ଲେମ୍ବାଇ (ଡେଲାଙ୍ଗା ନିକଟରେ) ଯାହାକି ଭଲ ରାଜସ୍ୱ ଅର୍ଜନ କରୁଥିବା ପ୍ରାଙ୍ଗଣ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତଃ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିଭିନ୍ନ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା |

ରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ-୨ଙ୍କ ସମୟରେ, ଜୟ ରାଜଗୁରୁ 41 ବର୍ଷ ବୟସରେ ରାଜଗୁରୁ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ( ଅକ୍ଟୋବର 1739 ରେ, କାର୍ତ୍ତିକ ଅଁଳା ନବମୀ ଦିନ)। ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ତାଙ୍କ ଭାଇ ସୌମ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ଦେବ ବାହ୍ୟ ଶକ୍ତି ସାହାଯ୍ୟରେ ସିଂହାସନକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଜୟ ରାଜଗୁରୁ, ନ୍ୟାୟର ଜଣେ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ତଥା ରାଜାଙ୍କର ସମର୍ଥକ ଥିଲେ | ଦିବ୍ୟାସିଂହା ଦେବ-2ଙ୍କ ନାବାଳକ ପୁଅଙ୍କ ନାମ 1798 ମସିହାରେ ମୁକୁନ୍ଦ ଦେବ-2 ନାମରେ ସିଂହାସନ ଆରୋହଣ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ । ଜଣେ ରାଜଗୁରୁ ଏବଂ ନାବାଳକ ରାଜାଙ୍କ ଶାସନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ | ସେଠାରେ ରାଜା ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଜୟ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ କାରଣ ସେ କେବଳ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଜଣେ ମହାନ ପ୍ରଦର୍ଶକ ନଥିଲେ , ବରଂ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ସୈନିକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ସେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଚଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ଥିଲେ ଏବଂ ସର୍ବୋପରି ସେ ଜଣେ ମହାନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଥିଲେ।

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାୟ 15000 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିଲା ଯାହାକି 71 ଦୁର୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥିଲା ​​| ଏହାର ସାମରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦଳବେହେରା, ଦଳେଇ , ନାୟକ ଏବଂ ପାଇକ ଥିଲେ | ଦଳବେହେରା ସାଧାରଣତଃ ଦୁର୍ଗଗୁଡିକର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ | ଦଳବେହେରାଙ୍କ ତଳେ, ଦଳାଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ | ସେମାନଙ୍କ ତଳେ ନାୟକ କିଛି ଗାଁର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ | ଶେଷରେ ସେଠାରେ ପାଇକମାନେ ଥିଲେ, ଯିଏ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରି ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ସେନାର ପ୍ରକୃତ ବିଭାଗ ଗଠନ କରିଥିଲେ |

ପାଇକର ଶବ୍ଦଗତ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପଦାତିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣର ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଏବଂ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ | ପାଇକମାନେ ନିୟମିତ ରାଜ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଅଂଶ ନଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପାରିଶ୍ରମିକ ଦିଆଯାଇନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଜମିଜମା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଅଭିଯାନ ସମୟରେ କିମ୍ବା ଶତ୍ରୁଠାରୁ କୌଣସି ବିପଦ ସମୟରେ ସେମାନେ ବଡ଼ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିଥିଲେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦଳବେହେରା ଏବଂ ଦଳେଇମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ପାଇକମାନେଜୟ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ଵାବଧାନରେ ପ୍ରାୟ 15000 ସୈନିକଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ରାଜାଙ୍କର ପ୍ରାୟ 4000 ଘୋଡା ଏବଂ 2000 ହାତୀ ଥିଲେ।

ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଆସିଥିବା ବ୍ରିଟିଶ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ଧୀରେ ଧୀରେ ରାଜନୈତିକ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରି ଶାସକ ରାଜବଂଶ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରାଧିକରଣର ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପାର୍ଥକ୍ୟର ଲାଭ ଉଠାଇଲା। ଏହିପରି ସେମାନେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟ ହାସଲ କଲେ ଏବଂ ସେତେବେଳକୁ ସେମାନେ କଲିକତା, ବମ୍ବେ ଏବଂ ମାଡ୍ରାସରେ ସେମାନଙ୍କର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରରେ ବଙ୍ଗଳା ଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣରେ ମାଡ୍ରାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଗମ ତଥା ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଗତିବିଧି ପାଇଁ ସେମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଞ୍ଚଳ ହାସଲ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କଲେ | ଚତୁର ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଗଜପତି ମୁକୁନ୍ଦ ଦେବ-2ଙ୍କ ସହ ବୁଝାମଣା କରି ମରହଟ୍ଟାମାନଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ମାଗଣା ସମର୍ଥନ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ଯଦିଓ ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ଜଣେ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ବୁଝାମଣାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରାଜାଙ୍କ ଚାପରେ ଏହା ସହମତ ହୋଇଥିଲେ | ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଚାରୋଟି ପ୍ରଗଣାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଗଜପତି ବୀର କିଶୋର ଦେବଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା ଏବଂ ରାଜା 10000 ଟଙ୍କା ଅଗ୍ରୀମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବୁଝାମଣା କମ୍ପାନୀ ସୈ ନିକମାନେ କର୍ଣ୍ଣଲ ହାରକୋର୍ଟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ 11 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 1803 ରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ 14 ଅକ୍ଟୋବରରେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ 1751 ମସିହାରୁ ଓଡିଶାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ମରହଟ୍ଟାମାନଙ୍କୁ ବାହାର କରି କଟକ ବାରବାଟି ଦୁର୍ଗ ଦଖଲ କରିଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ସବୁଥର ପରି ବିଶ୍ୱାସଘାତକ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନଥିଲେ। ନା ବାଲାନ୍ସ ଟଙ୍କା ଦିଆଗଲା ନା ଚାରି ପ୍ରଗଣାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଗଜପତି ରାଜାଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା । ବାରମ୍ବାର ଅନୁସରଣ ଏବଂ ସ୍ମାରକପତ୍ର ସତ୍ତ୍ୱେ ବ୍ରିଟିଶ ଏହା ହୋଇପାରିନଥିଲା | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, 29 ନଭେମ୍ବର 1803 ରେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଏକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜା ବ୍ରିଟିଶ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି (ସଲାମି) ଭାବରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାଧୀନତା ଏବଂ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜାଙ୍କୁ ଚାରିଟି ପ୍ରାଙ୍ଗଣର କ୍ଷତିପୂରଣ ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ବିଷୟରେ ଘୋଷଣା ଚୁପ୍ ରହିଲା। ବରଂ ରାଜାଙ୍କୁ ବିନା ସର୍ତ୍ତରେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହା ରାଜାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଧକ୍କା ଏବଂ ନିରାଶା ଥିଲା ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ଚାରିଟି ପ୍ରଗଣାକୁ ଫେରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା |

ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ରାଜାଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ସମାଧାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ରାଜା ତାଙ୍କର ଭୁଲକୁ ଅନୁଭବ କଲେ ଏବଂ ଜୟ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ିଲେ | ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ଏହି ଘୋଷଣାରେ ଦସ୍ତଖତ ନକରିବାକୁ ରାଜାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ, ଏକ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ଭାବରେ ଜୟ ରାଜଗୁରୁ କଟକ ଠାରେ କର୍ଣ୍ଣଲ ହାରକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ | ତଦନୁସାରେ, ଜୟ ରାଜଗୁରୁ 11 ମାର୍ଚ୍ଚ 1804 ରେ 2000 ପାଇକ ସହିତ କର୍ଣ୍ଣଲକୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣଲକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ କରିଦେଇଥିଲେ | କର୍ଣ୍ଣଲ ହାରକୋର୍ଟ ମାତ୍ର 40000 ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଚାରିଟି ପ୍ରାଙ୍ଗଣର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ | ଚାରିଟି ପ୍ରାଙ୍ଗଣ ମରହଟ୍ଟା ଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ପାଇଥିଲେ ତେଣୁ ତାହା ଆଇନତଃ ବ୍ରିଟିଶଙ୍କର ଥିଲା । ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଅଧିକ ପାଇକ ସଂଗଠିତ କରିବା ଏବଂ ଚାରିଟି ପ୍ରାଙ୍ଗଣକୁ ପୁନଃ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ରଣନୀତି ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | କଟକରୁ ଫେରିବା ପରେ ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସହ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହ ଆଗକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଶସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ସେ ଅଧିକ ପାଇକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସୈନିକମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଇଲେ | ସେମାନଙ୍କର ବିଭାଜନକୁ ଜଗଦେବ, ଝପଟ ସିଂ, ଉତ୍ତର କବାଟ , ଦକ୍ଷିଣ କବାଟ , ବାହିନୀପତି, ମହାରଥୀ, ଭ୍ରମରବର, ମଙ୍ଗରାଜ ଇତ୍ୟାଦି ପୁରସ୍କାର ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ବିଭାଗ ଦୃଢ କରାଯାଇଥିଲା । ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଅନୁଶାସନ ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ସାମରିକ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ମରହଟ୍ଟା ସର୍ଦ୍ଦାରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳି ବହୁ ପରିମାଣରେ କ୍ରୟ କରାଯାଇ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ଗଚ୍ଛିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ତୋପ ଲଗାଇ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଦୁର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପାଇବା ପାଇଁ ସେ କୁଜଙ୍ଗ ଏବଂ କନିକା ପରି ଅନ୍ୟ ଦେଶୀ ଶାସକମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ପରାଜୟ ପାଇଁ ଅନ୍ତିମ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ନାଗପୁରର ମରହଟ୍ଟା ଶାସକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା | ମରହଟ୍ଟାମାନଙ୍କ ନାଗପୁରରୁ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଠାଇ ବଡ଼ ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମର ଜାତୀୟତାର ଏକ ସମାବେଶ ପାଲଟିଗଲେ |

ତା’ପରେ ଅକ୍ଟୋବର 1804 ରେ, ଏହା ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଆସିଲା | 22 ନଭେମ୍ବର 1804 ରେ ପାଇକମାନେ ପିପଲି ଏବଂ ଡେଲାଙ୍ଗରେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥିଲେ | ଏହି ମୁକାବିଲା ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା ଯେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇଥିଲେ। ବ୍ରିଟିଶମାନେ ମେଜର ଫ୍ଲେଟର, କର୍ଣ୍ଣଲ ହାରକୋର୍ଟ, କ୍ୟାପଟେନ ହିକଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଷ୍ଟୋନରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ବଙ୍ଗଳାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ସପ୍ତମ ବିଭାଗର 10 ହଜାର ସୈନିକ ଏବଂ ମାଡ୍ରାସର 16 ତମ ବାଟାଲିୟନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ଗଙ୍ଗପଡା, ତରତୁଆ ଏବଂ ଟାଙ୍ଗିଆପଡା ଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିରୋଧ ହୋଇଥିଲା | ବ୍ରିଟିଶ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଯୁଦ୍ଧର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବେଗରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଥିଲେ, ଯାହା ପ୍ରାୟ ତିନି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା।

ସେହି ସମୟରେ ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ମରହଟ୍ଟାମାନଙ୍କଠାରୁ ସାମରିକ ସହାୟତା ଆଶା କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଦୂତଙ୍କୁ କାବୁ କରାଯାଇଥିବାରୁ ତାହା ପହଞ୍ଚି ପାରି ନଥିଲା। ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ରାଜାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାରଲୋକ ଏବଂ ପାଇକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକତାର ଉତ୍ସ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କିଛି ଗୋପନୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ସହିତ ପୁରୀର ଗଙ୍ଗାମାତା ମଥାକୁ ରାଜାଙ୍କ ପଳାୟନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ଜୟ ରାଜଗୁରୁଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ପାଇକଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଦୁର୍ଗ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା ​​| ଜୟ ରାଜଗୁରୁ ରଣପୁରର ଜଙ୍ଗଲ ନିକଟରେ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡିଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ସେ ପାଇକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ସଂଗଠିତ କରୁଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ କଟକ ଜେଲକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । 3 ଜାନୁୟାରୀ 1805 ରେ ମଧ୍ୟ ରାଜାଙ୍କୁ କାବୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଏକ ସତ୍ୟ ଯେ କନିକା ରାଜା, ବଳଭଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ଏବଂ କୁଜଙ୍ଗର ଚକ୍ରଦ୍ୱାଜା ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ସହ ମେଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ। ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିରର ଏହା ସବୁଠାରୁ ଅନ୍ଧକାର ସମୟ ଥିଲା ଯେ ରୀତିନୀତି ସମୟରେ ରାଜାଙ୍କ ନାମ ପଢିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟକୁ କବଜା କରିବା ସହିତ ବ୍ରିଟିଶ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବଙ୍ଗଳା ଏବଂ ମାଡ୍ରାସ ମଧ୍ୟରେ ପଡୁଥିବା ଓଡିଶାର ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦଖଲ କରିଥିଲେ।

ଶେଷରେ, 1804 ର ପାଇକା ବିଦ୍ରୋହ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ସନ୍ଦର୍ଭ ବିନା, ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହକୁ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଭାବରେ ସଜାଇବା ଦାବି ଏହାର ବୀରତ୍ୱର ଶୋଷଣର ମସଲା ହରାଇବ | 1804 ର ପାଇକା ବିଦ୍ରୋହ ଇତିହାସର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନଙ୍କରେ 21 ଦିନିଆ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପାଇକ ଯୁଦ୍ଧ ସହିତ ତିନିମାସ ଧରି ଖୋଦିତ ହୋଇଛି ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବିଦ୍ରୋହକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା ​​| ତେଣୁ, ବିଷୟରେ ବିଚାର ନକରି ଆମେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛୁ ଯେ ଜୟ ରାଜାଗୁରୁ ପାଇକ ବିଦ୍ରୋହର “ପ୍ରକୃତ ହିରୋ” ଏବଂ “ପ୍ରକୃତ ଚାମ୍ପିଅନ୍” ଯିଏ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଗଡ଼କୁ ଶେଷ ସ୍ୱାଧୀନ ଦୁର୍ଗ ଭାବରେ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପଛରେ ସ୍ଥପତି ଥିଲେ ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: