NK NEWS ODISHA

News agency Odisha

ମହାନାଦୀର ବନ୍ୟା ଘେରରେ ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ତିନିଟି ପଞ୍ଚାୟତ!

The Plight of Three Panchayats in Gania Block Amidst Mahanadi's Raging Floods.
Spread the love

ମହାନାଦୀର ବନ୍ୟା ଘେରରେ ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ତିନିଟି ପଞ୍ଚାୟତ!

ଗଣିଆ: 03/08/2023(ରିପୋର୍ଟ: ମାନସ ରଞ୍ଜନ ଦାସ): ମହାନଦୀ ନଦୀର କ୍ରୋଧ ଯୋଗୁଁ ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ଶାନ୍ତ ଦୃଶ୍ୟ ଦୁଃଖଦ ଓ ବିନାଶର ଦୃଶ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ବନ୍ୟା ଜଳ ବଢିବା ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ତିନୋଟି ପଞ୍ଚାୟତ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି | ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରି 10,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ଏହି ବ୍ଲଗ୍ ପୋଷ୍ଟ ଗୁରୁତର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛି ଯାହା ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଘେରିଛି ଏବଂ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହାୟତା ଏବଂ ସହଯୋଗର ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି |

ମହାନାଦୀର କ୍ରୋଧ:

ମହାନଦୀ, ଏକଦା ଶାନ୍ତ ନଦୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ୟାଜଳ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଗାଣିଆ ବ୍ଲକର ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ନଦୀକୁ ପ୍ରବାହିତ କରିଛି। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ତିନୋଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରିଛି।

ପରିବହନ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ:

ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ 10 ଫୁଟ ପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗାଯୋଗ ଏକ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି, ଯାହା ଫଳରେ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଅଡୁଆରେ ପଡିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବଳମ୍ବ ହେଉଛି।

ଏହି ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ ହୋଇଛି। 10,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପାଣିରେ ବୁଡି ରହିଲେ ସେମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ଗୁରୁତର ବିପଦରେ ରହିଛି। ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ବିନା ଛାଡି ଦେଇଛି, ଯାହା ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ବଢାଇ ଦେଇଛି |

ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପ୍ରୟାସ:

ସବ୍ କଲେକ୍ଟର, ତହସିଲଦାର, ଏବଂ ସରପଞ୍ଚ ସମେତ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ସଙ୍କଟର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ତଥା ପରିଚାଳନାରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବା, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମନ୍ୱୟ କରିବା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ ପ୍ରୟାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ସହାୟତା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ:

ଏହି ମାନବିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ସହାୟତା ଏବଂ ସାଧାରଣ ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର କଲ୍ୟାଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ, ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସେବାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ୍ ପଦକ୍ଷେପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ତିନିଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା, ମହାନଦୀର ପ୍ରବଳ ବନ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇପଡିଛି, ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଅସୁରକ୍ଷିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉପରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ହଜାର ହଜାର ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏବଂ ରିଲିଫ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକର ଠିକ୍ ସମୟରେ ସହାୟତା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ସଂଯୋଗକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରିବା, ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ପ୍ରକୃତିର କ୍ରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ |

%d bloggers like this: