ଏହି ଫଳରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଚିନି ଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଖାଇବେ ଏହିସବୁ ଫଳ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଏହି ଫଳରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଚିନି ଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଖାଇବେ ଏହିସବୁ ଫଳ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଏହି ଫଳରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଚିନି ଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଖାଇବେ ଏହିସବୁ ଫଳ |

ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ଜଳ, ଭିଟାମିନ୍, ଫାଇବର, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ | ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଚିନି ଥାଏ, ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ | ଯଦିଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଚିନି ଶରୀର ପାଇଁ କୌଣସି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ନାହିଁ, ତଥାପି ଯେଉଁମାନେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହିପରି ଫଳର ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ସର୍ବାଧିକ ଚିନି ଥାଏ ଏବଂ କେଉଁ ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଚିନି ବହୁତ କମ୍ ଥାଏ | ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏହି ଫଳର ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ADVERTISEMENT

ଆମ୍ବ :
ଆମ୍ବ ସମସ୍ତଙ୍କର ଏକ ପ୍ରିୟ ଫଳ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ଆମ୍ବରେ 45 ଗ୍ରାମ ଚିନି ଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମ୍ବ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ତଥାପି, ଆପଣ ଅଳ୍ପ କିଛି ଖଣ୍ଡ ଖାଇପାରିବେ |

ଅଙ୍ଗୁର:
ଗୋଟିଏ କପ୍ ଅଙ୍ଗୁରରେ ପ୍ରାୟ 23 ଗ୍ରାମ ଚିନି ଥାଏ | ଆପଣ ଏହାକୁ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଇପାରିବେ | ଆପଣ ଅଙ୍ଗୁରକୁ ଫ୍ରିଜ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସ୍ମୁଥ୍, ଶେକ୍ ରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ଚେରି :
ଗୋଟିଏ କପ୍ ଚେରିରେ ପ୍ରାୟ 18 ଗ୍ରାମ ଚିନି ଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ କିମ୍ବା ଓଜନ ହ୍ରାସଏହି ଫଳରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଚିନି ଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଖାଇବେ ଏହିସବୁ ଫଳ | କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଚେରି ଖାଆନ୍ତୁ |

ନାସପାତି :
ଏକ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ନାସପାତିରେ ପ୍ରାୟ 17 ଗ୍ରାମ ଚିନି ଧାରଣ କରିଥାଏ | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ବଢ଼ାଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ କଦଳୀ କିମ୍ବା ସାଲାଡରେ ମିଶାଇ ଏହାର କିଛି ଖଣ୍ଡ ଖାଇପାରିବେ |

ତରଭୁଜ
ତରଭୁଜ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସର୍ବାଧିକ ଖାଉଥିବା ଫଳ | ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ଜଳ ଅଛି | ଏହା ଶରୀରରେ ଜଳ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରେ | ଏହାର ଗୋଟିଏ ବଡ ଖଣ୍ଡରେ ପ୍ରାୟ 17 ଗ୍ରାମ ଚିନି ଥାଏ | ଏହାର ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ବଢ଼ିପାରେ | ତେଣୁ ଏହାକୁ କେବଳ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ |

କଦଳୀ:
କଦଳୀ ହେଉଛି ଶକ୍ତିର ଶକ୍ତି | ଏକ ମଧ୍ୟମ ଆକାରର କଦଳୀରେ 14 ଗ୍ରାମ ଚିନି ଥାଏ | ଜଳଖିଆରେ କିମ୍ବା କଦଳୀ ବଟର ସାଣ୍ଡୱିଚ୍ ସହିତ ଆପଣ ଏହାର କିଛି ଖଣ୍ଡ ପାଇପାରିବେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: