ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରଥମ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଛି , ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରଥମ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଛି , ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

These symptoms are seen in the first patients of Omicron in India
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରଥମ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଛି , ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା:
କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ନୂତନ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାର ଧୀରେ ଧୀରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଦ ବିସ୍ତାର କରୁଛି | ଅନେକ ଦେଶରେ ଲକଡ଼ାଉନ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଦୁଇଟି ମାମଲା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ଦୁଇଟି ମାମଲା କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ତେବେ ଭୟଭୀତ ନହେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଥିବାବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

ADVERTISEMENT

ଭାରତରେ କିପରି ପହଞ୍ଚିଲା ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଦୁଇଟି ମାମଲା :

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ ସୁଧାକରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦୁଇଟି ମାମଲା ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହିତ ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ 66 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷ ଯିଏ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ନାଗରିକ | ସେ 20 ନଭେମ୍ବରରେ ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ଆସିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ସକରାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ସେ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲେ। 23 ନଭେମ୍ବରରେ ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ନକାରାତ୍ମକ ଥିଲା | ଏହା ପରେ, ନଭେମ୍ବର 27 ରେ, ସେ ଦୁବାଇ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କଲେ | ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସିଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ନକାରାତ୍ମକ ଆସିଲା | ଏଥିସହିତ, ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା 46 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟରେ ଓମିକ୍ରନର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଭ୍ରମଣ ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା |

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଲକ୍ଷଣ:

46 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ଡାକ୍ତର ଅନେକ ଥକ୍କା, ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଜ୍ୱର ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇବା ପରେ ତାଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଯାହା ସକରାତ୍ମକ ଥିଲା | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କର ଚକ୍ର ସୀମା ମୂଲ୍ୟ (CT ମୂଲ୍ୟ) କମ୍ ଥିଲା, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ନମୁନା ଲ୍ୟାବକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା | ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସିଥିବା 5 ଜଣଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପଜିଟିଭ୍ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ନୁହେଁ। ଅବଶ୍ୟ, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ସହଜରେ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନିଜକୁ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଓମିକ୍ରନ୍ କିପରି ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି ତାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ତଥାପି, ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ କାରଣ ସମସ୍ତ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ସେଥିରେ କୌଣସି ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ | ଯେହେତୁ ଆମେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଗମ୍ଭୀର ଶ୍ଵାସକ୍ରିୟା ସମସ୍ୟା ଦେଖିଲୁ, ଓମିକ୍ରନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିନାହାଁନ୍ତି | ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଅତି ସାମାନ୍ୟ ଅଟେ |

କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଇତିହାସ ନ ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ହୋଇପାରେ। ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲକ୍ଷଣ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇନାହିଁ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ CT ମୂଲ୍ୟ କମ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଜିନୋମ୍ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: