These 8 foods will give you the strength to fight Omicron

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଏହି 8 ଟି ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବ |

These 8 foods will give you the strength to fight Omicron
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଏହି 8 ଟି ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବ |

ଏହି 8 ଟି ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବା ସହିତ ଶୀତଦିନେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବ | ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣର 1,500 ରୁ ଅଧିକ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିଡ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାକୁ କହୁଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ଶୀତ ଋତୁ ଚାଲିଛି ଏବଂ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପୁଣି ଥରେ ଏହାର ରୂପ ବଦଳାଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି | ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣର 1,500 ରୁ ଅଧିକ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିଡ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ କହୁଛନ୍ତି।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାକୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ନିୟମିତ ଖାଆନ୍ତୁ |

ଘିଅ:
ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ଘିଅହେଉଛି ଅତି ସହଜରେ ହଜମ ହେଉଥିବା ଚର୍ବି | ଘିଅ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖେ ନାହିଁ ବରଂ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ | ଘିଅ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ଫାଟିଯିବା କିମ୍ବା ଶୁଖିବାରେ ରୋକିଥାଏ | ଆପଣ ଏହାକୁ ରୁଟି, ଡାଲି, ଚାଉଳ କିମ୍ବା ପନିପରିବା ସହିତ ଖାଇପାରିବେ |

କନ୍ଦମୂଳ:
ଭିଟାମିନ୍-ଏ, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର, ମିଠା ଆଳୁ କେବଳ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରଦାହରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇନଥାଏ, ବରଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ସି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଭଲ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିନସାରା ଶରୀରରେ ବିଟା କାରୋଟିନକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ମିଠା ଆଳୁର ଏକ ଖଣ୍ଡ ଯଥେଷ୍ଟ | ଆପଣ ଏହାକୁ ସାଧା ଖାଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଏହାକୁ କ୍ଷୀର ସହିତ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ |

ଅଁଳା:
ଭିଟାମିନ୍-ସିରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଅଳାଁ ହେଉଛି ଏକ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି, ଯାହା ଶୀତଦିନେ ରୋଗକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ | ଜାମ, ଚାମଚ, ରସ, ଚଟନି କିମ୍ବା ପାଉଡର ଆକାରରେ ଆମଲା ଖାଇପାରିବେ | ଏଥିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଶରୀରକୁ ବହୁତ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ |

ଖଜୁର:
କେକ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସେକ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଜିନିଷରେ ଖଜୁର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଅଟେ | ଏଥିରୁରୁ ମିଳୁଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ ହାଡ ଏବଂ ଦାନ୍ତକୁ ଉପକାର କରିଥାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇଁ ଖଜୁର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ |

ଗୁଡ଼:
ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଡ଼କୁ ଏକ ଡିକୋସନ୍ ଆକାରରେ ଖାଇବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ସୂତ୍ର ଅଟେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡାରୁ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ଲୌହ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ୍, ସେଲେନିୟମ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ପରି ଉପକାରୀ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ବାଜରା:
ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ, ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର, ମିଲେଟ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଜିନିଷ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବାଜରାରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ବି ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶୀତଦିନେ ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ |

ଅଦା:
ଅଦାରେ ଥିବା ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ଗଳାର ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅଦା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇପାରେ | ଏହା ହୃଦ୍‌ରୋଗ, କର୍କଟ, ହଜମ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ବାନ୍ତି ହେତୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିଥାଏ |

ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ:
କମଳା କିମ୍ବା ଲେମ୍ବୁ ପରି ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ଖାଇବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଶୀତଦିନେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍-ସି ଥାଏ, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଶୀତଦିନେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: