NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଏହି 5ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ଶୁକ୍ରାଣୁ ହ୍ରାସ ପାଉଛି!

These 5 bad habits of men reduce sperm count!
Spread the love
ADVERTISEMENT

ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଏହି 5ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ଶୁକ୍ରାଣୁ ହ୍ରାସ ପାଉଛି!

ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଶୁକ୍ରାଣୁ ବୃଦ୍ଧିରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ: ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜିର ଦିନରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରଜନନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ପୁରୁଷମାନଙ୍କର କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୁରୁଷମାନେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପ୍ରଜନନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମନ୍ଦ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛନ୍ତି, ଆମେ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ 8 ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 1 ଜଣ ଗର୍ଭଧାରଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରଜନନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି, ଏହା ପଛରେ ପୁରୁଷଙ୍କ କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି।

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ସହିତ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା କମିଯାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କୁହନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ 30 ରୁ 40 ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବାର କ୍ଷମତା ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି 40 ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କର ଉର୍ବରତା କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଯଦି ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ହେବାକୁ ଅସମର୍ଥ, ତେବେ ସେହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରାୟ 50 ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଗର୍ଭଧାରଣର ସମସ୍ୟା ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡିପାରେ |

ନୋଭା ସାଉଥେଣ୍ଡ୍ ଆଇଭିଏଫ୍ ଏବଂ ଫର୍ଟିଲିଟି, ଗୁରୁଗାଓଁର ଫର୍ଟିଲିଟି ଏକ୍ସପର୍ଟ ଡକ୍ଟର ଗୁଞ୍ଜନ ସାବରୱାଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ପ୍ରତି 8 ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 1 ଜଣ ଗର୍ଭଧାରଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, 40 ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ | ଖାଦ୍ୟ, ମେଦବହୁଳତା, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ, ମାନସିକ ଚାପ, ଲାପଟପ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ବିକିରଣ, ଧୂମପାନ, ମଦ୍ୟପାନ, ଡ୍ରଗ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଜନନ ହାର ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ପ୍ରଜନନ ହାରରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ |

ଗୁଞ୍ଜନ ଆଇଭିଏଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡର ଫର୍ଟିଲିଟି ଏକ୍ସପର୍ଟ ଡକ୍ଟର ଗୁଞ୍ଜନ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ଡକ୍ଟର ଗରିମା ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରଜନନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଥିବା 5 ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ କ’ଣ ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ।

ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ :

ତମାଖୁ ସେବନ କରିବା ଏବଂ ଧୂମପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବୀଜାଣୁର ଗୁଣ କମିଯାଏ ଏବଂ ଶୁକ୍ରାଣୁର DNA ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ | ଏଥିସହ, ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର କମ୍ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ ଏବଂ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଉତ୍ପାଦନକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ |

ମୋଟାପଣ:

ସାଧାରଣ BMI ବର୍ଗର ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମୋଟାପଣ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୀଜାଣୁର ଗୁଣ କମ୍ ଅଟେ | ବାସ୍ତବରେ, ମେଦବହୁଳ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁର DNA ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ ଯାହା ପ୍ରଜନନ ଉପରେ ଭୁଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ଚାପ:

ଚାପ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନର ଅସନ୍ତୁଳନକୁ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ହରମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଉର୍ବରତା ଉପରେ ଭୁଲ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ |

ଡ୍ରଗ୍ ବ୍ୟବହାର:

ମାଂସପେଶୀ ହାସଲ କରିବା ଏବଂ ଦୃଢତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଏହା ଅଣ୍ଡକୋଷକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରି ଶୁକ୍ରାଣୁ ଉତ୍ପାଦନକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କୋକେନ୍ କିମ୍ବା ଗଞ୍ଜେଇର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗଣନା ଏବଂ ଗୁଣକୁ ସାମୟିକ ଭାବରେ ହ୍ରାସ କରିପାରେ |

ସେଡେଣ୍ଟାରୀ ଜୀବନଶୈଳୀ:

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ବସିବା ଜୀବନଶୈଳୀ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗୁଣ, ପରିମାଣ ଏବଂ ଦୃଢତା ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଏହାଦ୍ୱାରା ସାମଗ୍ରିକ ଉର୍ବରତା ଖରାପ ହୋଇପାରେ |

ତେଣୁ, ସର୍ବଦା ଉପରୋକ୍ତ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଜନନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନହୁଏ | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ଉର୍ବରତା ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: