ଏହି 3 ଟି ସରଳ ବ୍ୟାୟାମ 30 ସେକେଣ୍ଡରେ ସୂଚେଇଦେବ ଆପଣ କେତେ ସୁସ୍ଥ? - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଏହି 3 ଟି ସରଳ ବ୍ୟାୟାମ 30 ସେକେଣ୍ଡରେ ସୂଚେଇଦେବ ଆପଣ କେତେ ସୁସ୍ଥ?

These 3 simple exercises will show you how healthy you are in 30 seconds.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଏହି 3 ଟି ସରଳ ବ୍ୟାୟାମ 30 ସେକେଣ୍ଡରେ ସୂଚେଇଦେବ ଆପଣ କେତେ ସୁସ୍ଥ?

ଅସାଧ୍ୟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ନକରନ୍ତି , ତେବେ ଘରେ ବସି କିଛି ସରଳ ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗର ଚେତାବନୀ ଉପରେ ଜାଣିପାରିବେ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ବିପଦକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିବେ | ଘରେ ବସି କିଛି ସହଜ ପରୀକ୍ଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ | ଆଙ୍ଗୁଠି ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ହୃଦ୍‌ରୋଗ କିମ୍ବା ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଜାଣିପାରିବେ |

ADVERTISEMENT

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇଁ ନିୟମିତ ଶରୀର ଯାଞ୍ଚ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟସ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ନିରନ୍ତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର | କିନ୍ତୁ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ଶରୀରକୁ ମନିଟରିଂ କରି ଆମେ ସମୟ ସମୟରେ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବା | ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଘରେ ବସି କିଛି ସହଜ ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ | ଏହି ବ୍ୟାୟାମଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ବିଶେଷ ଜିନିଷଗୁଡିକ ସୂଚିତ କରିପାରିବ |

ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାୟାମ:
ପାପୁଲିରେ ଦୁଇ ହାତର ଆଙ୍ଗୁଠି ଦବାଇ ଏକ ଠେଙ୍ଗା ଭଳି କରନ୍ତୁ | ପ୍ରାୟ 30 ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ହାତକୁ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ରଖନ୍ତୁ | ଯେତେବେଳେ ହାତ ଖୋଲିବ, ଆପଣଙ୍କ ପାପୁଲି ଟିକେ ଧଳା ହୋଇଯିବ | ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଏହା ଘଟେ | ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖିବେ ପାପୁଲିର ରଙ୍ଗ ପୂର୍ବ ପରି ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବ | ଏଥିରେ ହାତ ସାମାନ୍ୟ ଅସ୍ଥିର ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ରକ୍ତ ପାପୁଲିରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିପାରେ | ଏହା ଧମନୀ ସୋରିୟାସିସର ଏକ ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ | ଏଥିରେ, ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ହୃଦୟରୁ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶକୁ ନେଇଯାଉଥିବା ରକ୍ତବାହୀଗୁଡ଼ିକ ମୋଟା ଏବଂ କଠିନ ହୋଇଯାଏ |

ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟାୟାମ:
ନଖର ମୂଳକୁ 5 ସେକେଣ୍ଡ ଦବାଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥାଏ | ଏଥିରେ ହାତର ନଖଗୁଡିକ 5 ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦବାଯାଇଥାଏ | ପୂର୍ବ ବ୍ୟାୟାମ ପରି, ଆପଣଙ୍କର ନଖ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଧଳା ହୋଇପାରେ | ନଖକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ପାଇଁ ଏହା 3 ସେକେଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହର ଗତି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ରୋଗ ସୂଚାଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଆଙ୍ଗୁଠି ଅର୍ଥାତ୍ ଆଙ୍ଗୁଠି ପାଖରେ ଥିବା ଆଙ୍ଗୁଠି ବଡ଼ ଅନ୍ତନଳୀ କିମ୍ବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ତ୍ରୁଟିର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ | ମଝି ଏବଂ ରିଙ୍ଗ ଆଙ୍ଗୁଠି ହୃଦ୍ ରୋଗକୁ ସୂଚିତ କରେ | ହାତର ଛୋଟ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ସମସ୍ୟା ଛୋଟ ଅନ୍ତନଳୀରେ ତ୍ରୁଟିର ଚେତାବନୀ ହୋଇପାରେ |

ତୃତୀୟ ବ୍ୟାୟାମ:
ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ, ମୁହଁ ତଳକୁ କରି ସିଧା ଚଟାଣରେ ଶୋଇବା | ତା’ପରେ ଶରୀରର ସିଧା ଲାଇନରେ ହାତ ଆଣ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଉଭୟ ଗୋଡକୁ ଉଠାଅ | ଶରୀରକୁ ପ୍ରାୟ 30 ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ତଳ ପିଠି କିମ୍ବା ପେଟ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: