ଦେଢ଼ ମାସରେ ପୃଥିବୀରେ ଆସିବ 7ଥର ଆକାଶ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ! ବିପଦ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ ? - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଦେଢ଼ ମାସରେ ପୃଥିବୀରେ ଆସିବ 7ଥର ଆକାଶ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ! ବିପଦ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଦେଢ଼ ମାସରେ ପୃଥିବୀରେ ଆସିବ 7ଥର ଆକାଶ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ! ବିପଦ କ’ଣ ଜ?
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଦେଢ଼ ମାସରେ ପୃଥିବୀରେ ଆସିବ 7ଥର ଆକାଶ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ! ବିପଦ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦେଢ଼ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ସାତୋଟି ବଡ଼ ଗ୍ରହ ବାହାରକୁ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ପିରାମିଡଠାରୁ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ | ଅକ୍ଟୋବର ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ, ପୃଥିବୀ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଏହି ଆଷ୍ଟେରଏଡଗୁଡିକ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବଢ଼ାଉଛି | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ଆଗମନ ମାର୍ଗ, ଗତି ଏବଂ କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଗଣନା କରୁଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ କୌଣସି ବିପଦ ଅଛି କି ନାହିଁ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି |

ADVERTISEMENT

ଏହି ସାତୋଟି ଆଷ୍ଟେରଏଡ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ 140 ମିଟର (459 ଫୁଟ) ରୁ ବଡ ଅଟେ | ଏହି ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡଗୁଡିକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ବସ୍ତୁ (PHO) ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ଗ୍ରହମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବୃହତ୍ତମ ହେଉଛି 380 ମିଟର (1246 ଫୁଟ) | ଅକ୍ଟୋବରରେ 2ଟି ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ ବାହାରୁଛି | ଯେତେବେଳେ କି, ନଭେମ୍ବର ମାସରେ 5 ଟି ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେଇ ଗତି କରିବ | କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ ଗ୍ରହ ବାହାରକୁ ଆସିବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା … ଏବଂ ଏଥିରୁ ବିପଦ କ’ଣ?

ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ଼ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ |

ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ, ଯାହାକୁ ଛୋଟ ଗ୍ରହ କିମ୍ବା ପ୍ଲାନେଟଏଡ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଯେକୌଣସି ଛୋଟ ଶରୀରର ପ୍ରାୟ 1000 କିଲୋମିଟର (600 ମାଇଲ) କିମ୍ବା କମ୍ ବ୍ୟାସ, ଯାହା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ମଙ୍ଗଳ ଏବଂ ଯୁପିଟର (ବୃହସ୍ପତି)ର କକ୍ଷପଥ ମଧ୍ୟରେ ଆଷ୍ଟେରଏଡ ବେଲ୍ଟ ନାମକ ଏକ ସମତଳ ରିଙ୍ଗରେ ପରିକ୍ରମା କରିଥାଏ | ।

ଅକ୍ଟୋବର 20: 2021 SM3 ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ |

ଏହି ଗ୍ରହ ଗ୍ରହ 20 ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରେ ପୃଥିବୀ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେଇ ଯିବ। ଏହାର ଆକାର 328 ଫୁଟରୁ 754 ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାର କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ 32 ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ବାହାରିବ | ମହାକାଶ ଦୁନିଆରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟରର ଦୂରତା ଅଧିକ ନୁହେଁ | ଗୋଟିଏ ଡିଗ୍ରୀର ପରିବର୍ତ୍ତନ ବଡ଼ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ଅକ୍ଟୋବର 25: 2017 SJ20 |

ଏହି ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀ ନିକଟରେ 25 ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ | ଏହାର ଆକାର 295 ଫୁଟରୁ 656 ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ 71 ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିବ | ଏପରିକି ଏହା ପୃଥିବୀ ପାଇଁ କୌଣସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ।

ନଭେମ୍ବର 2: 2017 TS3 |

ଏହି ଗ୍ରହ 321 ଫୁଟରୁ 721 ଫୁଟ ଲମ୍ବ ହୋଇପାରେ | ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ 53 କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିବ | କିନ୍ତୁ ଏହାର ଆକାର ବହୁତ ବଡ | ଯଦି ଏହାର ପଥରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ, ତେବେ ଏହା ପୃଥିବୀ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଏହା ଏକ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | କିମ୍ବା ଏହା ସମୁଦ୍ରରେ ଏକ ବଡ଼ ସୁନାମି ଆଣିପାରେ |

ନଭେମ୍ବର 13: 2004 UE

ଏହି ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ 557 ଫୁଟରୁ 1246 ଫୁଟ ଲମ୍ବା ହୋଇପାରେ | ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ 42 ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ବାହାରିବ | ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ବସ୍ତୁ (PHO) ତାଲିକାରେ ଏହା ଏକ ଗ୍ରହ ଗ୍ରହ ଅଟେ | ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଏହା ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡ଼େ, ତେବେ ଏହା ବଡ ବିନାଶର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ନଭେମ୍ବର 20: 2016 JG12 |

ନଭେମ୍ବର 20 ରେ ଏହି ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ 55 ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରିବ | ଏହାର ଆକାର 623 ଫୁଟ | ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହାର ଗତି ବହୁତ ଦ୍ରୁତ କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରି ନାହାଁନ୍ତି।

ନଭେମ୍ବର 21: 1982 HR

ନଭେମ୍ବର ମାସ ସ୍ପେସ୍ ବିପଦ ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରିବ | 21 ନଭେମ୍ବର 2021 ରେ, 984 ଫୁଟ ଲମ୍ବ ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ପୃଥିବୀ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେଇ ଯିବ | ଏହାକୁ 3361 ଅର୍ଫିସ୍ (3361 ଅର୍ଫିସ୍) ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ 57 ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ବାହାରିବ |

ନଭେମ୍ବର 29: 1994 WR12 |

ଏହି ଗ୍ରହର ଆକାର 301 ଫୁଟରୁ 688 ଫୁଟ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ | ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ ପ୍ରାୟ 61 ଲକ୍ଷ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ବାହାରିବ | କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଆଷ୍ଟେରଏଡ ବର୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। କାରଣ ଏହାର ଗତି ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: