କୋଭିଡ 19 ବିରୋଧରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି ଆମେରିକା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

କୋଭିଡ 19 ବିରୋଧରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି ଆମେରିକା |

The U.S. is focusing on booster doses against Covid19.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

କୋଭିଡ 19 ବିରୋଧରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି ଆମେରିକା |

ୱାଶିଂଟନ୍: 17/20/2021(ବ୍ୟୁରୋ): COVID-19 ବିରୁଦ୍ଧ ଲଢେଇରେ ଭାରତ ଏହାର ଯୋଗ୍ୟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅଧିକ ପ୍ରତିଶତ ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିବାରୁ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ 100 କୋଟି ଟିକା ଡୋଜ ପୂରଣ କରିବାର ବୃହତ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ହେବା ସହିତ ଆମେରିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅନ୍ୟ ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ବୁଷ୍ଟର୍ ସଟ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ଖରାପ, ଚାକିରି କିମ୍ବା ଜୀବନ ଅବସ୍ଥା କାରଣରୁ COVID-19 ରୁ ଅଧିକ ବିପଦ ଥିବା ସେହି ବୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଫାଇଜର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଗତ ମାସରେ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଟୀକାକରଣ ସମାପ୍ତ ହେବାର ଅତିକମରେ ଛଅ ମାସ ପରେ ତୃତୀୟ ଡୋଜକୁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି |

ଫୁଡ୍ ଆଣ୍ଡ ଡ୍ରଗ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ (ଏଫଡିଏ) ପରାମର୍ଶଦାତା ପ୍ୟାନେଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧା ଡୋଜ୍ ମଡର୍ଣ୍ଣ ବୁଷ୍ଟର୍ ପାଇଁ ସମାନ ପଦ୍ଧତିକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି ଏବଂ ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନଙ୍କ ଟିକାକୁ ଏକ ବୁଷ୍ଟର୍ ସଟ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଛି।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ବିଭାଗର ଏଜେନ୍ସି ସିଙ୍ଗଲ୍ ଡୋଜ୍ ସଟ୍ ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ ଟିକା ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛି ଯେ ଦୁଇ-ଡୋଜ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭଳି ସେଗୁଡିକ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହଁନ୍ତି।

ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସଟ ପାଇବା ପରେ ଅତି କମରେ ଦୁଇମାସ ପରେ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି FDA ର ପରାମର୍ଶଦାତା ପ୍ୟାନେଲ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି |

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର FDA ଉଭୟ J & J ଏବଂ ମଡର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ ବୁଷ୍ଟର୍ସକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ 188 ନିୟୁତ ଆମେରିକୀୟଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଫାଇଜର ଏବଂ ମୋଡର୍ନା ପାଇଁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। J & J ପ୍ରାୟ 15 ନିୟୁତ ଅଟେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: