ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠି 750 କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଆଶା ରଖିଛି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠି 750 କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଆଶା ରଖିଛି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ !

The temple administration hopes to increase the funding of the Jagannath Temple in Puri to Rs 750 crore!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠି 750 କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଆଶା ରଖିଛି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ !

ପୁରୀ : 03/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି 2021-22 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ 190 କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ADVERTISEMENT

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ (SJTA) ର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଡ କୃଷ୍ଣ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ 21 କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ରହିଛି। ରାଜସ୍ୱ ଆୟ 106 କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଖର୍ଚ୍ଚ 85 କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ଆୟକର ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ପସ, ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠିରୁ ସୁଧରୁ ଅତି କମରେ 37 କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ। ମନ୍ଦିର ମାଲିକାନା ପଥର ଖଣି ନିଲାମରୁ ଆଉ 15 କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି। କୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଖଣିଗୁଡିକ ନିଲାମ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବାଧିକ ବିଡରମାନଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚରୁ ଦଶ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ।

ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଜମି ବିକ୍ରୟରୁ ପ୍ରାୟ 60 କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ପସ, ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପାଣ୍ଠି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପୁଷ୍କରିଣୀରେ ଆଉ 70 କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଡିବାକୁ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏବଂ ଏହାଦ୍ୱାରା ମୋଟ 750 କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଇଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା 675 କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ଦୁଇଟି ମନ୍ଦିର ଖଣିରୁ ପଥର ଉଠାଇବା ଏବଂ ବଜାରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଖଣି ନିଗମ (ଓଏମସି) ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି ଯାହା ଖୁବ୍ କମ୍ ରୋଜଗାର କରିଥିଲା। ରାଜ୍ୟ PSU ପଥର ଉଠାଇ ବିକ୍ରୟ କରିବ ଯାହା ମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟର ଚାହିଦା ଅଟେ |

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ କାଜୁ ନିଗମକୁ ଆବଣ୍ଟିତ 600 ଏକର କାଜୁ ଜଙ୍ଗଲର ଲିଜ୍ ହାରର ସଂଶୋଧନ ପରେ ଅଧିକ ରାଜସ୍ୱ ଆଶା କରାଯାଏ | ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଆହୁରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦିର ସେବାୟତ ତଥା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାପକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲ ସହିତ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। କର୍ପୋରେଟ୍ ହସ୍ପିଟାଲର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କ୍ୟାମ୍ପ କରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଔଷଧ ଏବଂ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ ସେବା ଉପରେ ରିହାତି ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି।

ଅଧିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଜମି ବିକ୍ରୟ କରିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବାସ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ୟୁନିଫର୍ମ ନୀତି ସକ୍ରିୟ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଉଛି | 2003 ରେ ଫ୍ରେମ୍ ହୋଇଥିବା ବିକ୍ରୟ ନୀତି, ଯାହା ମନ୍ଥର ଅଗ୍ରଗତି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ସରଳୀକୃତ ହେବ ଏବଂ ହାର ସଂଶୋଧିତ ହେବ | ଏକ ଜମି ବିକ୍ରୟ ବିଭାଗ ଗଠନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭିତରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅନ୍ୟ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକର ଦ୍ୱାର ସଜାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ରୂପା ଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାତଟି ନୂତନ ଅନଲାଇନ୍ ଦାନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବ | ସେବାୟତ ତଥା ମନ୍ଦିର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡ୍ରେସ୍ କୋଡ୍ ଦୀପାବଳି ପରେ ପ୍ରଚଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଠାକୁରମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ନୈବେଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟବହୃତ ସାମଗ୍ରୀର ଗୁଣବତ୍ତା ଏବଂ ପରିମାଣର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏହି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ସେବାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ତଥା SJTA ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ପୁରୀ ଗଜପତି ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ ଏହି ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: