NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଉଥିବା ରାସ୍ତାର ନାମ ହେବ ‘କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ମାର୍ଗ’ !

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଉଥିବା ରାସ୍ତାର ନାମ ହେବ ‘କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ମାର୍ଗ’ !

ଅଯୋଧ୍ୟା : 23/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୋୖର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଯାଉଥିବା ରାସ୍ତାର ନାମ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ମାର୍ଗ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ଶୀଘ୍ର ଶେଷ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଅଯୋଧ୍ୟା ବ୍ୟତୀତ ଲକ୍ଷ୍ନୌ , ପ୍ରୟାଗରାଜ, ଆଲିଗଡ, ଏଟା, ବୁଲାନ୍ଦସହରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବତନ ସିଏମ୍ ନାମରେ ନାମିତ ହେବ।
ଆଜି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଲ୍ୟାଣ ସିଂଙ୍କ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ସରକାର ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୋୖର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଯାଉଥିବା ରାସ୍ତାର ନାମ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ମାର୍ଗ ହେବ। କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୋୖର୍ଯ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଯାଉଥିବା ରାସ୍ତାର ନାମ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ମାର୍ଗ ହେବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ଶୀଘ୍ର ଶେଷ କରିବାକୁ PWD କୁ କୁହାଯାଇଛି | ଅଯୋଧ୍ୟା ବ୍ୟତୀତ ଲକ୍ଷ୍ନନୌ , ଆଲିଗଡ, ଏଟା, ବୁଲନ୍ଦସହର ଏବଂ ପ୍ରୟାଗରାଜରେ ଗୋଟିଏ ରାସ୍ତା କଲ୍ୟାଣ ସିଂଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହେବ।

କଲ୍ୟାଣ ସିଂ କିଏ?
କଲ୍ୟାଣ ସିଂ 5 ଜାନୁୟାରୀ 1932 ରେ ୟୁ.ଆର. ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମ ସୀତା ଦେବୀ ଏବଂ ତେଜପାଲ ସିଂ ଲୋଦି । କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ବିଏ ଏବଂ ଏଲଏଲବି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ଦୁଇଥର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ରାମ ମନ୍ଦିର ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ଡିସେମ୍ବର 6, 1992 ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଦିନ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୟୁପିର କଲ୍ୟାଣ ସିଂ ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବରଖାସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର 1997 ରୁ ନଭେମ୍ବର 1999 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଲ୍ୟାଣ ସିଂଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ୟୁପିର ସିଏମ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: