ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଜୟର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିବା ଖେଳାଳି ହେଉଛନ୍ତି ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର 40ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଜୟର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିବା ଖେଳାଳି ହେଉଛନ୍ତି ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର 40ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସ |

The player who laid the foundation for Team India’s victory in the two World Cup finals is Gautam Gambhir’s 40th birthday.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଜୟର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିବା ଖେଳାଳି ହେଉଛନ୍ତି ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର 40ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସ |

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ 40 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ପ୍ରଶଂସକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳିମାନେ ତାଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

2007, 2011 ବିଶ୍ୱକପ୍ ବିଜେତା ଦଳର ସଦସ୍ୟ |

ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ:

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଦିନସାରା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଗ୍ରହଣ ଜାରି ରଖିଥିଲେ | ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ତଥା ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ । ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର 2016 ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିଲେ।

ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଜଣେ ଖେଳାଳୀ ଯିଏକି 2007 ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଏବଂ 2011 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଦଳର ଅଂଶବିଶେଷ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଉଭୟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ଫାଇନାଲରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଏକ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତି ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । 2007 ର ଫାଇନାଲରେ, ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଖରାପ ଆରମ୍ଭ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲା, ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଗୋଟିଏ ପଟେ ରଖିଥିଲେ।

ସେହି ଫାଇନାଲରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର 54 ବଲରେ 75 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ | ସେହି ସାହାଯ୍ୟରେ ଭାରତର ସ୍କୋର 157 ରନ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଏହାର ଫଳାଫଳ ହେଲା ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିଛି। ତେବେ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ପୁରସ୍କାର ମିଳି ନାହିଁ।

ଯଦି ଆମେ 2011 ବିଶ୍ୱକପ୍ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ସମାନ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯାହା ସେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲେ । ଏକ ବଡ଼ ଟାର୍ଗେଟକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଗୋଟିଏ ପାଳି ଧରି 97 ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଟାର୍ଗେଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଗମ୍ଭୀର ବାହା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଏମଏସ ଧୋନି-ଯୁବରାଜ ସିଂ ଏହି ମ୍ୟାଚ ଜିତିଥିଲେ।

ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର 2003 ରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ, ସେ ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ODI ଖେଳିଥିଲେ। 2004 ରେ, ସେ ଟେଷ୍ଟ ଦଳକୁ ଆସିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ କ୍ରମାଗତ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଫେରିଥିଲେ।

ଭାରତ ପାଇଁ 58 ଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର 4154 ରନ୍, 147 ଟି ଦିନିକିଆରେ 5238 ରନ୍ ଏବଂ 37 ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟିରେ 932 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। 2012-2013 ମସିହାରେ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କୁ ଖରାପ ଫର୍ମ, ଫିଟନେସ୍ ଏବଂ ଦଳର ମିଶ୍ରଣ ହେତୁ ଦଳରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେ ଦଳକୁ ଫେରିନଥିଲେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: