ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ରକ୍ଷକ ଯୋଜନା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ରକ୍ଷକ ଯୋଜନା |

The Odisha government has launched a Rakshak Yojana to save lives in road accidents.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ରକ୍ଷକ ଯୋଜନା |

ପ୍ରାୟ 30000 ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଦୁର୍ଘଟଣା ପ୍ରବଣ ନିକଟରେ ଥିବା ଭୋଜନାଳୟ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ ଯେଉଁମାନେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବେ।

ADVERTISEMENT

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 10/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ବୁଧବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ମାନବ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ‘ରକ୍ଷକ’ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାୟ 30000 ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଦୁର୍ଘଟଣା ପ୍ରବଣ ନିକଟରେ ଥିବା ଭୋଜନାଳୟ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ରହି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ବିଭାଗର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ ଯେଉଁମାନେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବେ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ପଦକ୍ଷେପର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାୟ 300 ଟି ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନରଙ୍କୁ 10 ଟି ସ୍ଥାନ – ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ, ବ୍ରହ୍ମପୁର, ସମ୍ବଲପୁର, ବାଲେଶ୍ଵର , କୋରାପୁଟ, ଫୁଲବାଣୀ, ସୁନ୍ଦରଗଡ, କେନ୍ଦୁଝର, ଏବଂ ଭବାନୀପାଟଣାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଲିମ ଦିଆଯିବ। ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନରମାନେ ଭାରତୀୟ ରେଡ କ୍ରସ୍ ସୋସାଇଟି, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଶାଖା ଏବଂ ଏନଜିଓର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନରମାନେ ରାଜ୍ୟର 30 ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଦୁର୍ଘଟଣା ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ଏବଂ ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ |

ପ୍ରାୟ 30000 ପ୍ରଥମ ଉତ୍ତରଦାତା ବିଶେଷ ଭାବରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୀଡିତଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଆଘାତ ଚିକିତ୍ସା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ। ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ଅଟେ। ଏହା ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। ପରିବାର ଏବଂ ଆମର ଅର୍ଥନୀତି। ଏକ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଘଟଣାର ପ୍ରଥମ ଘଣ୍ଟା ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ଅଟେ। ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ମାନବ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ଠାରୁ କୌଣସି ଧାର୍ମ ନାହିଁ ।

ଆଜି ଲୋକ ସେବା ଭବନର କନଭେନସନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ 2000 ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ 147 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଅବସରରେ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶା ପବ୍ଲିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ କମ୍ୟୁଟର ସିଷ୍ଟମ୍ (ଓପିଟିସିଏସ୍) ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି | ଯାହା ନାଗରିକମାନେ ବସ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବ। ଅବସ୍ଥାନ, ଅବସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ବସ୍, ବସ୍ ସୂଚନା ଯେପରିକି RC, ଅନୁମତି, ମାର୍ଗ ଏବଂ ସମୟ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନାଗରିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଅଭିଜ୍ଞତା ଅନୁଯାୟୀ ବସ୍ ରେଟ୍ କରିପାରିବେ | ନାଗରିକମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣରୁ ବସ୍ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: