ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

The Odisha government has issued guidelines to district governors across the state for the new Covid variant
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 27/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଏହି ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ବୋତସ୍ୱାନା ଏବଂ ହଂକଂରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ଏହାର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶକୁ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି |

ADVERTISEMENT

SARS-CoV-2 ଜୀବାଣୁ (B.1.1.529) ର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ‘ଭାରିଆଣ୍ଟ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍’ ଭାବରେ ନାମିତ ହୋଇଛି | ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର ନାମକରଣ ସହିତ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଏହାର ନାମ ଓମିକ୍ରନ୍ ରଖିଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ବୋତସ୍ୱାନା ଏବଂ ହଂକଂରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶକୁ ଏହାର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି |

ବିଶେଷକରି ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ କୋଭିଡ -19 ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

“ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା କରାଯିବ ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କର ନମୁନା ଜେନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯିବ ବୋଲି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ମିଶ୍ର ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ 30 ଥର ବଦଳି ଯାଇଛି। ସମସ୍ତେ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜେନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ଆରଟିପିସିଆର ନମୁନା ପଠାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସୁନ୍ଦରଗଡ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ କୋଭିଡ -19 ମାମଲାରେ ସ୍ପାଇକ୍ ଉପରେ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସକାରାତ୍ମକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ନାହିଁ। ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ହଷ୍ଟେଲରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ସୁବିଧା ରଖିବାକୁ କହିବୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଉପଯୁକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇପାରିବେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: