The Odisha government issued COVID guidelines for panchayat elections

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଜାରି କଲେ COVID ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ; ବିବରଣୀ ଏଠାରୁ ଜାଣନ୍ତୁ |

The Odisha government has issued COVID guidelines for panchayat elections
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଜାରି କଲେ COVID ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ; ବିବରଣୀ ଏଠାରୁ ଜାଣନ୍ତୁ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର:12/01/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ COVID ର ପ୍ରସାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆସନ୍ତା ମାସରେ ପଞ୍ଚାୟତରାଜ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର୍ (SRC) ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏକ ସରକାରୀ ଆଦେଶରେ କହିଛି ଯେ, ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା COVID ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ବଦଳାଇ PRI ଗୁଡ଼ିକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର କ୍ଷେତ୍ର ଛୋଟ ଥିବାରୁ ଏହି ଅଭିଯାନ କେବଳ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ସୀମିତ ରହିବ। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ଏବଂ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖି
ସର୍ବନିମ୍ନ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହିତ ଦ୍ୱାର-ଦ୍ୱାର ଅଭିଯାନ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ଅଭିଯାନ ସମୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସମେତ ସର୍ବାଧିକ 5 ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

SRC ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଛି:

ସୋସିଆଲ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଭିଯାନକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ |

COVID ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ କେବଳ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯାନକୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଅଭିଯାନରେ ଶାରୀରିକ ଉପସ୍ଥିତି କଠୋର ନିଷେଧ |
ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ COVID ସୁରକ୍ଷା ମାନଦଣ୍ଡର କଠୋର ଅନୁପାଳନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଶାରୀରିକ ମୋଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଡିଜିଟାଲ୍ / ଭର୍ଚୁଆଲ୍ / ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ / ମୋବାଇଲ୍ ଆଧାରିତ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବା ଉଚିତ୍ |

କୌଣସି ରୋଡ୍ ସୋ, ପଦ ଯାତ୍ରା , ସାଇକେଲ / ବାଇକ୍ / ଯାନ ରାଲି ଏବଂ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ |

ରାଜନୈତିକ ଦଳ କିମ୍ବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ନିର୍ବାଚନ ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର କୌଣସି ଶାରୀରିକ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ |

ଗଣନା ପରେ କୌଣସି ବିଜୟ ପଦଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବିଜେତା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସାଥି କରିବାକୁ ଦୁଇ ରୁ ଅଧିକ ପାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ |

ବିଭିନ୍ନ ୱାର୍ଡରେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ୟାମ୍ପ ଅଫିସ୍ ଥିବା ରାଜନୈତିକ ଦଳ / ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଫେସ୍ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଅନେକ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ହାତକୁ ପରିଷ୍କାର ରଖିବା ଉଚିତ |

ଅତ୍ୟଧିକ ଗହଳିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏକାଧିକ ବିଛିନ୍ନ / ଗ୍ରହଣ / ଗଣନା କେନ୍ଦ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିବ।

ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ଜଣେ ପ୍ରସ୍ତାବକ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରି COVID ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ପାଳନ କରି ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ |

ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ବୃହତ ସମାବେଶକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ |

ଗଣନା କେନ୍ଦ୍ର ବାହାରେ ବଡ଼ ସମାବେଶ ନିଷେଧ ହେବା ଉଚିତ୍ |

SRC ଏହାର କ୍ରମରେ କହିଛି ଯେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ, 2005 ଏବଂ ଆଇପିସିର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: