ଅଗଷ୍ଟ 12 ତାରିଖରେ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁଥ୍ ଆୱାର୍ଡସ୍: 22ଜଣ ହେବେ ପୁରସ୍କୃତ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଅଗଷ୍ଟ 12 ତାରିଖରେ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁଥ୍ ଆୱାର୍ଡସ୍: 22ଜଣ ହେବେ ପୁରସ୍କୃତ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଅଗଷ୍ଟ 12 ତାରିଖରେ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁଥ୍ ଆୱାର୍ଡସ୍: 22ଜଣ ହେବେ ପୁରସ୍କୃତ |

କେନ୍ଦ୍ର ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର 12 ଅଗଷ୍ଟରେ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁଥ୍ ଆୱାର୍ଡସ୍ 2017-18 ଏବଂ 2018-19 ପାଇଁ 22 ଜଣଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଜାତୀୟ ଯୁବ ପୁରସ୍କାର (NYA) 2017-18 ପାଇଁ ମୋଟ 14 ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଜାତୀୟ ଯୁବ ପୁରସ୍କାର (NYA) 2018-19 ପାଇଁ 8 ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |
ଏହି ପୁରସ୍କାର ଅଧୀନରେ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସଂଗଠନକୁ ଯଥାକ୍ରମେ 1,00,000 / – ଏବଂ 3,00,000 / – ଟଙ୍କା ପଦକ, ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଏବଂ ନଗଦ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |

ADVERTISEMENT

କେନ୍ଦ୍ର ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ସିଂ ଠାକୁର 12-18 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଭିଗାନ ଭବନରେ ଜାତୀୟ ଯୁବ ପୁରସ୍କାର 2017-18 ଏବଂ 2018-19 ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ 2021 ଅବସରରେ, କୃଷି ଉଦ୍ୟୋଗ ସହ ଜଡିତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ 2021 (ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିକାଶ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ) ର ଦଶଜଣ ବିଜେତା ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଦଳ, ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନିସିତ ପ୍ରେମାନିକଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ |

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ସଂଗଠନ ବର୍ଗରେ ସମୁଦାୟ 22 ଟି ଜାତୀୟ ଯୁବ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଜାତୀୟ ଯୁବ ପୁରସ୍କାର (NYA) 2017-18 ପାଇଁ ମୋଟ 14 ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ, ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବର୍ଗରେ 10 ଟି ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ସଂଗଠନ ବର୍ଗ ପାଇଁ 4 ଟି ପୁରସ୍କାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଜାତୀୟ ଯୁବ ପୁରସ୍କାର (NYA) 2018-19 ପାଇଁ ମୋଟ 8 ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ, ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବର୍ଗରେ 7 ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ସଂଗଠନ ବର୍ଗରେ 1 ପୁରସ୍କାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହା ଅଧୀନରେ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସଂଗଠନକୁ ଯଥାକ୍ରମେ 1,00,000 / – ଏବଂ 3,00,000 / – ଟଙ୍କା ପଦକ, ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଏବଂ ନଗଦ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ବିଭାଗ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ମାନବିକ ଅଧିକାରର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ, ସକ୍ରିୟ ନାଗରିକତା ଭଳି ବିକାଶ ତଥା ସାମାଜିକ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଅବଦାନ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ (15-29 ବର୍ଷ ବୟସ) ଏବଂ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସେବା, ଇତ୍ୟାଦି ଜାତୀୟ ଯୁବ ପୁରସ୍କାର (NYA) |

ଏହି ପୁରସ୍କାରଗୁଡିକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ବିକାଶ ତଥା ସାମାଜିକ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ହାସଲ କରିବା, ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ସମାଜ ପ୍ରତି ଦାୟିତ୍ବର ଭାବନା ବଢ଼ାବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଜଣେ ଭଲ ନାଗରିକ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କ୍ରମରେ | ସାମାଜିକ ସେବା ସମେତ ଜାତୀୟ ବିକାଶ ପାଇଁ ଯୁବକମାନଙ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଉତ୍କୃଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ସ୍ୱୀକୃତି ଦିଅନ୍ତୁ |

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ତଥା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହଯୋଗରେ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ କ୍ରୀଡା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଡିସେମ୍ବର 2020 ରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର କୃଷି-ଖାଦ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳରେ ଅଭିନବ, ଯୁବ-ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ପୋଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହରାଞ୍ଚଳ ଭାରତର ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆରମ୍ଭ କଲା | ଏଥିପାଇଁ ଦେଶର 850 ରୁ ଅଧିକ ଯୁବକ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରାଉଣ୍ଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ତାଲିମ ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ବିହାର, କେରଳ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଛତିଶଗଡ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଗୁଜୁରାଟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ 10 ଜଣ ବିଜେତା ବାହାରିଥିଲେ।

Source : PIB Odisha(twitter account )

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: