ନଭେମ୍ବର 1ତାରିଖରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଶିମିଳିପାଳ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ନଭେମ୍ବର 1ତାରିଖରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଶିମିଳିପାଳ |

The National Park Shimlipal will welcome tourists from November 1.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ନଭେମ୍ବର 1ତାରିଖରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଶିମିଳିପାଳ
|


ଭୁବନେଶ୍ୱର : 28/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ନଭେମ୍ବର 1ତାରିଖରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଶିମିଳିପାଳ | 2750 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଆୟତନ ବିଶିଷ୍ଟ ସିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ | ଏହା ଏସିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଜୈବ କ୍ଷେତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ସ୍ଥାନ | ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୋୖସୁମୀ ସମୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ | କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ 2021 ରେ କୋଭିଡ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହା ଏକ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ADVERTISEMENT

କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଫାଟକ ଦେଇ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ଗୋଟିଏ ବାରିପଦା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଯଶିପୁରରୁ କଲିମି ଗେଟ୍ | ସକାଳ 6 ରୁ 9 ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଖୋଲା ରହିବ। ଆବଶ୍ୟକ ବିବରଣୀ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ପରି କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ଜଳପ୍ରପାତର ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ ଏବଂ ଗୁଡୁଗୁଡିଆ, ଜାମୁଆଣି, ରାମତୀର୍ଥ , କୁମାରୀରେ କ୍ୟାମ୍ପ ଏବଂ ବାଉଁଶ କୁଟୀରରେ ରାତି ରହିବା ସହିତ ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ ସେମାନଙ୍କ ସମୟ ଉପଭୋଗ କରିବେ |

ଲୋକମାନେ ପ୍ରଥମେ ଅନଲାଇନରେ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପ୍ରଥମେ www.similipal.com ଏବଂ odishatourism.gov.in ରେ ଲଗ୍ କରି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବେ |

ଗତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ 43400 ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବାବେଳେ ମୋଟ 2.35 କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସିମିଳିପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: