ପ୍ରକାଶିତ ହେଲା ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପ୍ରକାଶିତ ହେଲା ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର |

First picture of Omicron variant released, scientists give reason for concern
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ପ୍ରକାଶିତ ହେଲା ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର |

ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି, ଏହି ଜୀବାଣୁର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କୋଭିଡ -19 ର ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ ସଚେତନ ଅଛନ୍ତି |
ଓମିକ୍ରନ୍ କୋଭିଡ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ: କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ସହ ବିଶ୍ୱ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ନୂତନ ପ୍ରକାର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି। ଇଟାଲୀର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କୋଭିଡ -19 ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାଇରସର ପ୍ରଥମ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି |

ADVERTISEMENT

ରୋମର ବେମ୍ବିନୋ ଜେସୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହି ଚିତ୍ର ନିଆଯାଇଛି | ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ପ୍ରଫେସର କାର୍ଲୋ ଫେଡେରିକୋ ପର୍ନୋ ଏବଂ ମିଲାନ ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଫେସର କ୍ଲାଉଡିଆ ଆଲ୍ଟେରୀ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ତଦାରଖ କରିଥିଲେ। ଏହି ଚିତ୍ରରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନର ଗଠନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଏହି ଛବିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ହାର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ |

ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ହେଉଛି ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏକ ଅଂଶ ଯାହା ମାନବ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ଟିକା ମଧ୍ୟ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏହି ଅଂଶକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥାଏ। ଏ ବାବଦରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାଇରସର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଂଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାର କ୍ଷମତା ବିକାଶ କରିପାରିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଟିକା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ହୋଇପାରେ। ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ସେହି ଜୀବାଣୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ବିଷୟରେ ନୂତନ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି |

ଇଟାଲୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ରତିଛବିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ନୂତନ କରୋନା ଜୀବାଣୁରେ 43 ଟି ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଅଛି | ସେହି ସମୟରେ, ଡେଲ୍ଟା ପ୍ରକାରରେ କେବଳ 18 ଟି ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଥିଲା | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାରରେ 32 ଟି ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ହୋଇପାରେ |

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଟି ମାନବ କୋଷ ଧାରଣ କରିଥିବା କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଇଟାଲୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଉଦ୍ଧୃତ ଭାବରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ସିଧାସଳଖ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାର ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଭାଇରସ୍ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ସୃଷ୍ଟି କରି ମଣିଷ ସହିତ ନିଜକୁ ଖାପ ଖୁଆଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରକାରଟି ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ କିମ୍ବା କମ୍ ବିପଜ୍ଜନକ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର |

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ନୂତନ ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି | ଏହା ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ବର୍ଗରେ ରଖିଛି। WHO ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି |

ଦୁନିଆର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ର ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି |

ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍‌ର ଦୁନିଆର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍, ହଂକଂ, ବେଲଜିୟମ୍ ଏବଂ ବୋତସ୍ୱାନା ଭଳି ଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜର୍ମାନୀ, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ମଧ୍ୟ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଆମେରିକା, ଋଷ ଏବଂ ହଂକଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଓମିକ୍ରନର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଇଟାଲୀର ମିଲାନ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଆଫ୍ରିକାର ମୋଜାମ୍ବିକରୁ ଫେରିବା ପରେ ଏହି ଭ୍ରମଣକାରୀ ଇଟାଲୀକୁ ଫେରୁଥିଲେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: