ଓଡ଼ିଶାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ସୁପର ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହିତ ଦୁଇଜଣ ବିଦେଶୀ ରିଟର୍ନ ଚିହ୍ନଟ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓଡ଼ିଶାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ସୁପର ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହିତ ଦୁଇଜଣ ବିଦେଶୀ ରିଟର୍ନ ଚିହ୍ନଟ |

The first case of Omicron in Odisha has been reported, with two foreign returns identified with the Super Mutant variant.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓଡ଼ିଶାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, ସୁପର ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ସହିତ ଦୁଇଜଣ ବିଦେଶୀ ରିଟର୍ନ ଚିହ୍ନଟ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 21/12/2021(ବ୍ୟୁରୋ): SARS-COV-2 ର ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଓଡିଶା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯାହା ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିବା ଦୁଇଜଣ ବିଦେଶୀ ରିଟର୍ନଙ୍କୁ ସୁପର ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି, ଯାହା WHO ଦ୍ୱାରା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି।

ADVERTISEMENT

41 ଏବଂ 43 ବର୍ଷ ବୟସର ଉଭୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଥାକ୍ରମେ ନାଇଜେରିଆ ଏବଂ କାତାରରୁ ଜଗତସିଂହପୁର ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧାକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅଲଗା ୱାର୍ଡରେ ରଖାଯାଇଛି | ଦୁଇ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କର କାଶ, ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଭଳି ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରର କୌଣସି ଡ୍ରପ୍ ରେକର୍ଡ ହୋଇନଥିଲା। ନାଇଜେରିଆ ଫେରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଥମେ କଟକସ୍ଥିତ ଏକ ହୋଟେଲରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିଲେ।

ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ନିରଂଜନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସ୍ଥିର ରହିଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଛି। ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସିଥିବା 21 ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାବ୍ ନମୁନାଗୁଡିକ RT-PCR ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି | ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 8800 ବିଦେଶୀ ରିଟର୍ନ, ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ 1600 ଜଣ, ଗତ ସପ୍ତାହ ନଭେମ୍ବରରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 12 ଜଣ କୋଭିଡ -19 ପାଇଁ ପଜିଟିଭ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ନମୁନା ଜିନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି।”

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍ (ଆଇଏଲ୍ଏସ୍) ରେ କ୍ରମାନ୍ୱୟରେ ସାତୋଟି ପଜିଟିଭ୍ ନମୁନା ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏବଂ ବାକି ପାଞ୍ଚଟି ଡେଲଟା ସବ୍ଲିନେଜ୍ ସହିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି | ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି। ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ବିସ୍ତାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅଧିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ 13 ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା ୟୁନିଅନ ଅଞ୍ଚଳରୁ 202 ଟି ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର 54 ଟି ମାମଲାରେ ଆଗୁଆ ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଓଡିଶା 16 ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ 146 ଟି ନୂତନ କୋଭିଡ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି ଏବଂ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ମୃତ୍ୟୁ 10,53,166 ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 8446 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 72 ତାଜା ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଆଗରେ ଅଛି, ତା’ପରେ କଟକ (14) ଏବଂ ସୁନ୍ଦରଗଡ (9) | ସକ୍ରିୟ ମାମଲା 1792 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: