ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଥାଇ ଫସଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ପରେ ଋଣ ଛାଡ଼ ନହେବା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କଲେ ଚାଷୀ । - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଥାଇ ଫସଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ପରେ ଋଣ ଛାଡ଼ ନହେବା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କଲେ ଚାଷୀ ।

The farmers filed a petition with the district magistrate alleging that the debt was not waived after the Prime Minister’s crop insurance .
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଥାଇ ଫସଲ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ପରେ ଋଣ ଛାଡ଼ ନହେବା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କଲେ ଚାଷୀ ।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : 06/11/2021( ରିପୋର୍ଟ : ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ସିଂହ): ଗତ ବର୍ଷ ଖରିଫ ଚାଷ ସମୟରେ ଚାଷୀମାନେ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି , ବ୍ୟାଙ୍କ , ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ମାନଙ୍କରୁ ଓ ହାତଉଧାରୀ ଋଣ ନେଇ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଇଥିଲେ । ଋଣ ନେବା ସମୟରେ ଚାଷୀମାନେ ତାଙ୍କର ଫସଲନଷ୍ଟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାପାଇଁ ଫସଲ ବୀମା କରିଥିଲେ ।

ADVERTISEMENT

ଏଥିରେ ସରକାରଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗ ରହିଥିଲା । ଅତ୍ୟଧିକ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଫସଲ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ସରକାର ତଦନ୍ତ କରି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ କିଛିକାଂଶରେ କ୍ଷତି ପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ବି ଫସଲ ବୀମା କରିଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଋଣ ଆଦୌ ଛାଡ ହୋଇନାହିଁ ବରଂ ଋଣ ବୋଝ ବଢିଛି ।

ଅପର ପକ୍ଷରେ ଯେଉଁମାନେ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ହାତଉଧାରୀ ଋଣ ନେଇ ଚାଷ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାରରେ ଚାଷୀମାନେ ତ୍ରାହି ତ୍ରାହି ଡାକିଲେଣି । ଏନେଇ ଗତବର୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲବୀମା କରିଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଋଣ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନେ ଛାଡ କରିବା , ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ହାତ ଉଧାରୀ ଋଣ ନେଇଥିବା ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପୂର୍ଣ ସାହାଯ୍ୟ ସହଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେବା ସହିତ ଗତବର୍ଷର ଜଳକର ଓ ଖଜଣା ଛାଡ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାର ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ କୃଷକ ସଂଗଠନ କୃଷକ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଦୃଢ ଦାବୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି । ନଚେତ କୃଷକ ବିକାଶ ପରିଷଦ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ହୋଇ ନରହି ଆନ୍ଦୋଳନାତ୍ମକ ପନ୍ଥାକୁ ଆପଣେଇବାକୁ ବାଧ୍ୟହେବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: