NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର:20/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମାଲକାନଗିରିରେ ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତା ବଣ୍ଡା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସୁକ୍ରି ଧଙ୍ଗଡା ମାଝି ଥିଲେ | ଏହି କାର୍ଡ ସହିତ ଓଡିଶା ସମେତ ଦେଶର 200 ଡାକ୍ତରଖାନା ଶୃଙ୍ଖଳରେ ଲୋକମାନେ ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇପାରିବେ | ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟର 96 ଲକ୍ଷ ପରିବାରର ପ୍ରାୟ 3.5 କୋଟି ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ। କେବଳ ମାଲକାନଗିରିରୁ 1.55 ଲକ୍ଷ ପରିବାର ଉପକୃତ ହେବେ। ପରିବାରମାନେ ବାର୍ଷିକ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇପାରିବେ, ପରିବାରର ମହିଳା ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ | ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ କାର୍ଡ ସହିତ ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇପାରିବେ ଏବଂ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ବିନା ସମସ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଭାରତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ରୋଗୀ ବିନା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇବେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ଦୂରତମ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ମାଲକାନଗିରିରୁ ଏକ ଟଙ୍କା ଚାଉଳ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଐତିହାସିକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। “ଯେତେବେଳେ ପରିବାରର କେହି ଅସୁସ୍ଥ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥକୁ କିପରି ସଂଗଠିତ କରାଯିବ ସେନେଇ ଚାପ ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଅନେକ ନିଜ ଜମି ବିକ୍ରି କରନ୍ତି, ଅନ୍ୟ କିଛି ଋଣ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନଦେଇ ଚିକିତ୍ସାର ଯତ୍ନ ନେବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିବେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ମାଗଣାରେ ଦିଆଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାଏଲିସିସ୍, କେମୋଥେରାପି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ସମେତ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ କିଶୋର ଦାସ, ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାରକାନ୍ତ ବେହେରା ଏବଂ ନବରଙ୍ଗପୁର ସାଂସଦ ରମେଶ ମାଝି ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: