NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଲୋପ ପାଇବାକୁ ବସିଲାଣି ଦଶପଲ୍ଲାର ବାଉଁଶ ବଣ !

The bamboo forest of Dasapalla is sitting on the verge of extinction!
Spread the love
ADVERTISEMENT

ଲୋପ ପାଇବାକୁ ବସିଲାଣି ଦଶପଲ୍ଲାର ବାଉଁଶ ବଣ !

ବାଉଁଶ ବଣର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ନାହିଁ ଆନ୍ତରିକତା !

ଧ୍ବଂସ ପାଉଛି ବାଉଁଶ ଜଙ୍ଗଲ !

ବାହାରକୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି କରିଡ ଚୋରା ଚାଲାଣ!

୪୦ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରୟ ହେଉଛି କରିଡ଼ !

ଦଶପଲ୍ଲା : 18/06/2022(ରିପୋର୍ଟ : ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବାରିକ): ସହର ବଜାର ହେଉକି ଗାଁ ଗହଳି , ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଖୋଲାଖୋଲି ବିକ୍ରୟ ହେଉଛି ବାଉଁଶ ଗଜା ବା କରିଡ଼ । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ କିଗ୍ରା ପ୍ରତି ୪୦ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଖାଲି ବଜାର ନୁହେଁ , କୁଇଣ୍ଟାଲ କୁଇଣ୍ଟାଲ କରିଡକୁ ବନବିଭାଗର କିଛି ତଳିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ହାତଗୁଂଜା ଦେଇ , ଜିଲ୍ଲା ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳର କିଛି ଜଂଗଲ ମାଫିଆ ।

ମୁଖ୍ୟତଃ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ବାଉଁଶ ଜଙ୍ଗଲର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସରକାର ରାଜକୋଷରୁ କୋଟି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ବିକାଶ ହୋଇ ପାରୁନି ବାଉଁଶ ଜଙ୍ଗଲ । ଖାଲି ମୂଲ୍ୟବାନ କାଠ ନୁହେଁ , ଦିନେ ବାଉଁଶ ପାଇଁ ଦଶପଲ୍ଲା ଜଙ୍ଗଲ ରାଜ୍ୟରେ ବେଶ୍‌ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଥିଲା । ଏହି ଜଙ୍ଗଲରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସରକାର ସିଂହଭାଗ ରାଜସ୍ୱ ଆଦାୟ କରୁଥିଲେ । ଜଙ୍ଗଲରେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ବାଉଁଶ ଭରପୁର ରହିଥିଲା , ଯାହାକି ଏଠାରେ ଏକ କାଗଜ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦାବି ଉଠିଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ଧ୍ବଂସ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ।

ଏହାର ଉପଯୁକ୍ତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସାଙ୍ଗକୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନେ ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁ ପାଇଁ ବହୁ ବାଉଁଶ ଜଙ୍ଗଲ ଛାରଖାର୍ ହେଲାଣି । ବିଶେଷକରି ବର୍ଷା ଋତୁରେ ବାଉଁଶ ମୂଳରୁ ନୂତନ ଗଜା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ ଏହି ଗଜା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ କଟାଯାଇ କରଡି ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଫଳରେ ବାଉଁଶ ଜଙ୍ଗଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଏହା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଯାହାକି ଏବେ ବାଉଁଶ ଗଜା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି । କିଛି ପରିବାର ଏହାକୁ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟରେ ପରିଣତ କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ମାଫିଆ ଲାଭଖୋର୍‌ ମନୋଭାବ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଦଶପଲ୍ଲାରୁ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଜିଲ୍ଲା ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହାକି ଏବେଠାରୁ ଏହି କରିଡ ଚୋରା ଚାଲାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି । ସହରାଚଂଳରେ ଏହାର ବେଶ୍ ଚାହିଦା ରହିଥିବାରୁ ମାଫିଆ ମାନେ ଜିଲ୍ଲା ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରି ଭଲ ଦି ପଇସା ରୋଜଗାର କରିବାର ପନ୍ଥା ଆପଣାଇ ନେଉଛନ୍ତି । ଆଦିବାସୀ ପ୍ରବଣ ଅଂଚଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବାଉଁଶ ଗଜା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ମାନଙ୍କୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ମିଳୁଥିବାରୁ ବହୁ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଦଶପଲ୍ଲାର ପୋଖରୀଗୋଛା , ଚଢେୟାପଲ୍ଲୀ , କଳସାଖମଣ , ନୂଆଗାଁ , ଟାକରା , ଭୋଗବାଡି , ସରିଗଣ୍ଡା , ଘୁଗୁଡିପଡା , କୁରୁରୁକୁମ୍ପା , ବାଣିଗୋଛା , କୁଢାମେଣ୍ଟି , ତେଣ୍ଡାବାଡି ପ୍ରଭୃତି ନିକଟବର୍ତ୍ତି ଜଙ୍ଗଲରୁ ଏହା ବହୁଳ ଭାବେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ଏହାର କିଗ୍ରା ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟ ଏବେ ୪୦ ଟଙ୍କାରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ବାହାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ ରହୁଛି ।

ଏପଟେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବାଉଁଶ ଗଛର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏହାର ମୂଳକୁ ସଫା କରିବା ସହ ମାଟିଦେବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି । ମାତ୍ର ଧର୍ମକୁ ଆଖିଠାର ନ୍ୟାୟରେ ବ୍ୟାପକ ଅର୍ଥ ବାଟମାରଣା କରି ଦିଆଯାଉଥିବା ବିଭାଗୀୟ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ତଳୁ ଉପର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ରହୁଥିବା ବେଳେ ନାମକୁ ମାତ୍ର କେବଳ କାଗଜପତ୍ରରେ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏବେଠାରୁ ଏହାର ଚୋରାଚାଲାଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବିଭାଗୀୟ କତୃପକ୍ଷ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟିଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପଡିଛି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: