ଏଣିକି ଭକ୍ତମାନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ନୀଳଚକ୍ର ଏବଂ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଏଣିକି ଭକ୍ତମାନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ନୀଳଚକ୍ର ଏବଂ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ |

So many devotees will have the opportunity to see the scenery of the temple the blue wheel and the Meghnad wall.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଏଣିକି ଭକ୍ତମାନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ନୀଳଚକ୍ର ଏବଂ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ |

ପୁରୀ: 24/11/2022(ବ୍ୟୁରୋ ): ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗଜପତି ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ‘ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଲେ। ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସେବକ ପୁରୀ ଗଜପତି ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ମହାଜନର ରୀତିନୀତି କରିଥାଆନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ପାରିକ୍ରମ ପରେ ନବୀନ କହିଛନ୍ତି, “ଆଜି ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଜଗନ୍ନାଥ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିନ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପବିତ୍ର ଦିନ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ 10 ଜଣଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଐତିହ୍ୟ କରିଡର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିକଟରେ ଥିବା ଜମି ଦାନ କରିଛନ୍ତି |

ପୁରୀକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଐତିହ୍ୟ ସହରରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ମୋୖଳିକ ସୁବିଧା ଏବଂ ବିକାଶର ହେରିଟେଜ୍ ଆଣ୍ଡ ଆର୍କିଟେକଚର (ABADHA) ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା 115 ପରିବାରରୁ ଜମି କ୍ରୟ କରିଛନ୍ତି। 2016 ରେ ଧାରଣା ହୋଇଥିବା ପୁରୀ ହେରିଟେଜ୍ କରିଡର ପ୍ରକଳ୍ପ ଡିସେମ୍ବର 2019 ରେ ପ୍ରଥମେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା |

ପ୍ରାୟ 800 କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ମଠର ବିକାଶ, ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ରିସେପ୍ସନ୍ ସେଣ୍ଟର, ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ଏବଂ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର 75 ମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ସୁରକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଏହା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହା ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ଚାରିପାଖରେ ବିସ୍ତାରିତ ଏବଂ ଅବରୋଧିତ କରିଡର ଯୋଗାଇବ ଯାହା ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର, ନୀଳଚକ୍ର ଏବଂ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: