ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଠାରୁ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଓଡ଼ିଶାର 6ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଠାରୁ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଓଡ଼ିଶାର 6ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ |

Six personalities from Odisha will receive the Padma Award from President Kovind
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଠାରୁ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଓଡ଼ିଶାର 6ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: 08/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ):ସୋମବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଠାରୁ ସମାଜର କଲ୍ୟାଣ ଦିଗରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଓଡିଶାର 6 ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ଶିଳ୍ପୀ ସୁଦର୍ଶନ ସାହୁ କଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତି ଦେବୀ (ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ), ପୂର୍ଣ୍ଣମାସି ଜାନି (କଳା), ରଜତ କୁମାର କର (ସାହିତ୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷା), ନନ୍ଦ ପ୍ରୁଷ୍ଟି (ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା) ଏବଂ ଡ. କୃଷ୍ଣ ମୋହନ ପୃଥୀ (ଔଷଧ) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ସୁଦର୍ଶନ ସାହୁ 1988 ରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଶିଳ୍ପ ମୂର୍ତ୍ତିର ପ୍ରାଚୀନ ବିଜ୍ଞାନ ଶିଳ୍ପା ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରକାଶକ, ପୁରୀରେ ସୁଦର୍ଶନ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସୁଦର୍ଶନ କଳା ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଗ୍ରାମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା। ତାଙ୍କର ଅନେକ ଛାତ୍ର ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି।

ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର କଣ୍ଟିରା ଗାଁର ନନ୍ଦ ପୃଷ୍ଟି ନାମକ 98 ବର୍ଷିୟା ମଧ୍ୟ ନିରକ୍ଷରତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମିଶନରେ ଅଛନ୍ତି। ସେ କଣ୍ଟିରା ଏବଂ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମଗୁଡିକର ଉଭୟ ଶିଶୁ ଏବଂ ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ମେକିଫିଟ୍ ସେଡ୍ ରେ ଶିକ୍ଷା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି |

ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ, ନାଟ୍ୟକାର ତଥା ସମୀକ୍ଷକ ରଜତ କୁମାର କର ଗତ 62 ବର୍ଷ ଧରି ଉଭୟ ଟିଭି ଏବଂ ରେଡିଓରେ ପୁରୀ ରଥ ଯାତ୍ରାର ଦୀର୍ଘତମ ତଥା ପୁରାତନ ସକ୍ରିୟ ସମୀକ୍ଷକ ହେବାର ରେକର୍ଡ ରଖିଛନ୍ତି।

ରାୟଗଡା ସ୍ଥିତ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଶାନ୍ତି ଦେବୀ( 86) ନିଜ ଜୀବନକୁ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ 1965 ମସିହାରେ ଏକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ‘ସେବା ସମାଜ’ ଖୋଲିଥିଲେ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁଣପୁର ଏବଂ ରାୟଗଡାରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତିନୋଟି ଚାନେଜ୍ ଚଳାନ୍ତି |

ପୂର୍ଣ୍ଣମାସି ଜାନି ନିଜ ଜୀବନକୁ କନ୍ଧମାଳର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ଲୋକଗୀତ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି | ଜଣେ ଆଦିବାସୀ କବି ଜାନି ନିଜର ଭକ୍ତି ଗୀତ ଏବଂ କବିତା ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଡିସାରୁ ବାଇ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଗତ 40 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜାନି ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତି ଏବଂ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗାଇଛନ୍ତି।

ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଗରାମପୁରର ଗରିବ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଆରୋଗ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଅର୍ଥୋପେଡିଷ୍ଟ ଡ. କୃଷ୍ଣ ମୋହନ ପୃଥ୍ୱୀ। ବ୍ରିଟେନରୁ ଫେରିବା ପରେ ସେ ଏକ ଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଭରଦ୍ୱାଜ ଗୁରୁକୁଳ ଆଶ୍ରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ | ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଇ ଆସୁଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ : ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭବନରେ 119ଟି ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: