NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଏଣିକି SHG ସଦସ୍ୟମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯୋଗାଇବେ ସ୍କୁଲ ୟୁନିଫର୍ମ

SHG members will provide school uniforms to the school
Spread the love
ADVERTISEMENT

ଏଣିକି SHG ସଦସ୍ୟମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯୋଗାଇବେ ସ୍କୁଲ ୟୁନିଫର୍ମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର:17/06/2022(ବ୍ୟୁରୋ): ପୋଷାକ ତିଆରିରେ 10,000 ମିଶନ ଶକ୍ତି SHG ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆଜି ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି।

ଏହା ହେଉଛି “ମିଶନ ଶକ୍ତି ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସିଲେଇ ମେସିନ୍ ଅପରେଟର ଭାବରେ ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ତାଲିମ” ଶୀର୍ଷକ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ |

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପୋଷାକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୁଶଳୀ ମାନବସମ୍ବଳର ଉତ୍ପାଦନକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ, ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବ ଏବଂ କୁଶଳୀ ମିଶନ ଶକ୍ତି SHG ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଷାକ ଶିଳ୍ପରେ ସଂଗଠିତ ମାଇକ୍ରୋ ସେଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବ |

ମିଶନ୍ ଶକ୍ତିର ଅନନ୍ୟ ଜୀବିକା ସମ୍ମିଶ୍ରଣ ମଡେଲ୍ ଅଧୀନରେ, SHGs / PG ଗୁଡିକ ପ୍ରାକ୍ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏକାଡେମିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଲେଇ ଏବଂ ଯୋଗାଣରେ ନିୟୋଜିତ ହେବେ |

AMHSSC ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନର ସହଯୋଗରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ବଜାର ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିବା କୌଶଳ ଏବଂ ପୋଷାକ ଉପରେ ଉଦ୍ୟୋଗୀକରଣ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମାଧ୍ୟମରେ 10,000 SHG ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଜୀବିକା ସୁଯୋଗକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |

ଏହି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବଜାର ନିଯୁକ୍ତିକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ମୋୖଳିକ ଟେଲରିଂ କୌଶଳ ସହିତ SHG ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦକ୍ଷତାକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଟେଲରିଙ୍ଗକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ |

ଏହା SHGs / ଉତ୍ପାଦକ ଗୋଷ୍ଠୀ (PGs) କୁ SHGs / PGs ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଟେଲରିଂ ୟୁନିଟ୍ ଗୁଡିକର ଦୀର୍ଘମିଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ଷସାରା ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କୌଶଳ ଏବଂ ସୁଯୋଗ ସହିତ ସଜାଇବ |

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ 18 ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ତାଲିମ ପରେ, AMH SSC SHG ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଟେଲରିଂ ୟୁନିଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ହ୍ୟାଣ୍ଡହୋଲ୍ଡିଂ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ |

ଏହି ସହଯୋଗରେ ପୋଷାକ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ AMH SSC ରଣନୈତିକ ଏବଂ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ସହଭାଗିତାକୁ ମଧ୍ୟ ସହଜ କରିବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: