Schools closed till class XII in Odisha

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓଡ଼ିଶାରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ |

Representive image.

Schools closed till class XII in Odisha
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓଡ଼ିଶାରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 06/01/2022(ବ୍ୟୁରୋ): କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଓମିକ୍ରନ୍ ବ୍ୟାପିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ କଡାକଡି କରିବା, ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ଜନସମାବେଶକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (SRC) ପି.କେ ଜେନାଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ରାତି 10 ଟାରୁ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତି କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ ହେବ।

ADVERTISEMENT

ଦ୍ୱାଦଶଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ୍ ଫେବୃଆରୀ 1 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ | ତଥାପି, ଅନ୍ଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ଚାଲୁଥିବା କ୍ଲାସ୍ ଦଶମ ସମୀକରଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ସହିତ ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଜାରି ରହିବ | ଦୋକାନ, ମଲ୍, ସପିଂ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସଗୁଡିକ ରାତି 9 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | କିନ୍ତୁ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର କଡା ଅନୁକରଣ ପାଳନ କରାଯିବ | ଏହିପରି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସଗୁଡିକରେ ଭୋଜନକାରୀ, କେବଳ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ | ମଲ୍ ପରିସରରେ କାହାକୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ,ଢ଼ାବା, ବାର୍ ଏବଂ ପବ୍ ଗୁଡିକ ବସିବା କ୍ଷମତାର 50 ପ୍ରତିଶତ (ପିସି) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେବାରେ ଭୋଜନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

“100 ବର୍ଗଫୁଟ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଚାରିରୁ ଅଧିକ କ୍ରେତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ଦୋକାନ, ମଲ୍, ସପିଂ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ମାର୍କେଟ, ହାଟ, ସିନେମା ହଲ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥାନ ଭିତରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଭିଡ଼ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ଉଲ୍ଲଂଘନ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରୀ ଦଣ୍ଡ ସହିତ ସିଲ୍ ହେବ ବୋଲି ଜେନା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସାମାଜିକ ତଥା ଧାର୍ମିକ ସମାବେଶକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ରାଜନୈତିକ, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଏକାଡେମିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ 100 ଜଣଙ୍କର ଛାତ ଏବଂ ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବାଧିକ 50 ପିସି ହଲ୍ କ୍ଷମତା ସହିତ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | 50 ଜଣଙ୍କ କ୍ୟାପ୍ ସହିତ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଶେଷ ରୀତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ହୋଷ୍ଟ, ଅତିଥି, ପୁରୋହିତ ଏବଂ କ୍ୟାଟରିଂ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହାୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ସର୍ବାଧିକ 100 ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ, ସୂତ୍ର ସମାରୋହ ଏବଂ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିବ |

ସର୍ବାଧିକ 30 ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ପୂର୍ବ ଲିଖିତ ଅନୁମୋଦନ ସହିତ ବିବାହ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | କୌଣସି ବାହ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଏହିପରି ସଂପୃକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ | ସିନେମା ହଲ୍, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ଏବଂ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସଗୁଡିକ 50 ପିସି କ୍ଷମତା ଏବଂ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର ଅନୁପାଳନ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବୈଠକ ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣକୁ 100 ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଛାତ ସହିତ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଉଦ୍ଘାଟନ, ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଇତ୍ୟାଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ସର୍ବାଧିକ 50 ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସହିତ ସଂଗଠିତ ହୋଇପାରିବ |

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ, ପୋଲିସ, ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ 50 ଟି ପିସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବେସରକାରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଘରୁ କାମକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। 72 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମିଳିଥିବା ଅନ୍ତିମ ଟୀକାକରଣ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ କିମ୍ବା କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଇଭେଣ୍ଟ, ଅଫିସିଆଲ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଏବଂ ସିନେମା ହଲ୍, ଥିଏଟରଗୁଡ଼ିକରେ ହଲ୍ / ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନ / ବିବାହ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଇନଡୋର ହଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: