ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକାଧିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରୁଛି | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକାଧିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରୁଛି |

School Transformation Project Faces Multiple Constraints In Odisha’s Ganjam
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକାଧିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରୁଛି |

ବ୍ରହ୍ମପୁର:08/09/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 5T ପଦକ୍ଷେପ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ହେଲେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଏବଂ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅଭାବକୁ ନେଇ ଆସିଛି ସମସ୍ୟା ।

ADVERTISEMENT

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ହିଞ୍ଜିଳିରେ 50 ଟି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ 45 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଉପକରଣ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।
କିନ୍ତୁ ଉପକରଣର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ କୌଣସି ପାଣ୍ଠି ମଞ୍ଜୁର ହୋଇନାହିଁ । ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ରାତ୍ରି ଜଗୁଆଳି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ |

ଇ-ଲାଇବ୍ରେରୀ, ସ୍ମାର୍ଟ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ରୁମ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଭଳି ସୁବିଧା ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ IX ଏବଂ X ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତିନିରୁ ଚାରି ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ବିକାଶ କରାଯାଇଛି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ସର୍ବାଧିକ 24 ଜଣ ଛାତ୍ର ରହିପାରିବେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶ୍ରେଣୀର ଶକ୍ତି 50 ରୁ 60 ଅଟେ |

ସେହିଭଳି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଅତି କମରେ ଦୁଇଜଣ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ଆବଶ୍ୟକ , କିନ୍ତୁ କେବଳ ଜଣେ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକାଂଶ ଶିକ୍ଷକ ପାୱାର ପଏଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି | କୌଣସି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଇଟି କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ନାହାଁନ୍ତି।

ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ (ଡିଇଓ) ଅମୁଲିଆ କୁମାର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଗୁଆଳି ନିଯୁକ୍ତ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଏ ବାବଦରେ ସୁପାରିଶ କରନ୍ତି ତେବେ ଆମେ ଏହି ପଦବୀକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିବୁ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ନବୀକରଣ ହୋଇଥିବା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖାଲି ପଦବୀ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ। ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରାଧିକରଣ (OSEPA) ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ପାୱାର ପଏଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନା ଉପରେ ଜଣେ କଳା ଏବଂ ଜଣେ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ସମେତ ଦୁଇଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟରେ 1,070 ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: