NK NEWS ODISHA

News agency Odisha

ପିଭି ସିନ୍ଧୁ: ଆଠ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ର୍ୟାକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ‘ଡବଲ୍ ବ୍ଲାଷ୍ଟ୍’ |

Spread the love

ପିଭି ସିନ୍ଧୁ: ଆଠ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ର୍ୟାକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ‘ଡବଲ୍ ବ୍ଲାଷ୍ଟ୍’ |

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଦୁଇଟି ପଦକ ଜିତିଥିବା ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ 2016 ରେ ସିନ୍ଧୁ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ବେଳେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରୌପ୍ୟ ଜିତିପାରିନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିବା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​|

ସିନ୍ଧୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତି ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଦୁନିଆରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଂଗ୍ରାମର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ |

ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତି ଷ୍ଟାର ଇଣ୍ଡିଆନ ସଟଲର ପି.ଭି ସିନ୍ଧୁ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସିନ୍ଧୁ ସିଧାସଳଖ ଖେଳରେ ଚାଇନାର ବିଙ୍ଗଜିଆଓକୁ 21-13, 21-15 ରେ ପରାସ୍ତ କରି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଦୁଇଟି ପଦକ ଜିତିଥିବା ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ 2016 ରେ ସିନ୍ଧୁ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ବେଳେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରୌପ୍ୟ ଜିତିପାରିନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ,ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ​​|

ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଦୁନିଆରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେ ଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା | ସେ ନିଜ ଖେଳ ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଅନେକ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କୁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳ ରତ୍ନ (2016) ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର (2013) ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ (2015) ଏବଂ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ (2020) ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି।

ପି.ଭି ସିନ୍ଧୁଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଜୀବନ |

ସିନ୍ଧୁଙ୍କ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ କ୍ୟାରିୟର ବିଷୟରେ ସେ ସମୟ ସହିତ ନିଜକୁ ଖୋଦେଇ କରିଛନ୍ତି | ବହୁ ସଂଘର୍ଷ ଏବଂ କୌଶଳ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ସେ ନିଜର ଶୈଳୀକୁ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି | ପିଭି ସିନ୍ଧୁ 5 ଜୁଲାଇ 1995 ରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁଙ୍କ ପିତା ପି.ଭି ରମଣନ ଏବଂ ମାତା ପି ବିଜୟ ଭଲିବଲ ଖେଳିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ରମଣଙ୍କୁ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। 2001 ରେ ପୁଲେଲା ଗୋପିଚାନ୍ଦ ଅଲ୍ ଇଂଲଣ୍ଡ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବା ପରେ ସିନ୍ଧୁ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଖେଳାଳି ହେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ସିନ୍ଧୁ ମାତ୍ର 8 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏକ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ର୍ୟାକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଖେଳ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଆଗ୍ରହ କେବଳ ସମୟ ସହିତ ବଢ଼ିଥିଲା ​​| ସେ ମେହବୁବ ଖାନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ସିକନ୍ଦରାବାଦରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ତାଲିମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସିନ୍ଧୁ ଗୋପୀଚାନ୍ଦଙ୍କ ଏକାଡେମୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନର କୌଶଳ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ସିନ୍ଧୁ ତାଲିମ ପାଇଁ ଦୈନିକ 56 କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଗୋପୀଚାନ୍ଦଙ୍କ ଏକାଡେମୀରେ ପହଞ୍ଚୁଥିଲେ। ସେ ସେଠାରେ ରଖିଥିବା କୌଶଳ, ସେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଏହାର ଫଳ ଅମଳ କରିବାରେ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ସେ ଅନେକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଜିତିଥିଲେ |

କ୍ୟାରିଅରରେ କିପରି ଥିଲା ସିନ୍ଧୁଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର ?

2009 ରେ, ସିନ୍ଧୁ କଲମ୍ବୋରେ ଜୁନିଅର ଏସୀୟ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ସିନ୍ଧୁଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଥିଲା | 2012 ରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଲି ଜୁରିଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସିନ୍ଧୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ | ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2012 ରେ, ମାତ୍ର 17 ବର୍ଷ ବୟସରେ, ସିନ୍ଧୁ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ 20 ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହୋଇଥିଲେ | ସିନ୍ଧୁ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଖେଳାଳି ଭାବରେ 2013 ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ପଦକ ଜିତିବା ସହିତ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିଥିଲେ | ସେବେଠାରୁ, 2015 ବ୍ୟତୀତ, ସେ 2019 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଜଗତରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ।

ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ଯାତ୍ରା ଉପରେ ଏକ ନଜର |

ଟୋକିଓରେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁଙ୍କ ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସେ ଖେଳର ଏହି ମହାନ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏକ ବିଜୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସେ ଇସ୍ରାଏଲର କେସେନିଆ ପୋଲିକାରପୋଭାଙ୍କୁ 21-7, 21-10 ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ସିନ୍ଧୁ ହଂକଂ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରୀ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ 21-9, 21-16 ରେ ଜିତିଥିଲେ | ତା’ପରେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ରାଉଣ୍ଡ 16 ରେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବିଜୟ ଧାରା ଜାରି ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ସହଜରେ ଡେନମାର୍କର ମିଆ ବ୍ଲିଚଫେଲ୍ଡଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ | ସେହି ବିଜୟ ସହିତ ସିନ୍ଧୁ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଜାପାନର ଆକାନେଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ସିନ୍ଧୁଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବିଜୟ ଦେଇଥିଲା | ସେ ସେହି ମ୍ୟାଚ୍କୁ 21-13, 22-20 ରେ ଜିତିଥିଲେ | ସେହି ବିଜୟ ସହିତ ସିନ୍ଧୁ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଅତି ନିକଟତର ହୋଇଥିଲେ | ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଜିତି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ ଦାବି କରିବେ। କିନ୍ତୁ ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ସେ 21-18, 21-12 ରେ ହାରିଗଲେ ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଭାଙ୍ଗିଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ପରାଜୟ ପରେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ରବିବାର ଦିନ ଚାଇନାର ବିଙ୍ଗଜିଆଓଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି।

%d