NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଗୁଣାତ୍ମକ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପୁରୀ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ସହର

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଗୁଣାତ୍ମକ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପୁରୀ ହେଲା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ସହର

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବର୍ତ୍ତମାନ 3 କୋଟି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପାଣି ବୋତଲର ବ୍ୟବହାରକୁ ଦୂର କରିବ | ଏହାର ଅର୍ଥ ସହର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ 400 ମିଟର ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ମୁକ୍ତ ହେବ |

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପୁରୀ ସହରର 2.5 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପବିତ୍ର ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଉପକୃତ ହେବେ।

ପୁରୀ : 26/07/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସୋମବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ 5T ଢାଞ୍ଚାରେ ପୁରୀରେ ‘ସୁଜଳ-ପାନୀୟ ଟ୍ୟାପ ମିଶନ’କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ସହ ପୁରୀ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସହର ହୋଇପାରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ 100 ପ୍ରତିଶତ ମିଟର ଘରୋଇ ସଂଯୋଗ ସହିତ ଟ୍ୟାପ୍ ରୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହାସଲ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ 2.5 ରୁ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେବ। ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ସହରର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପବିତ୍ର ସହରକୁ ଆସୁଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହି ସରକାରୀ ପ୍ରକାଶନରେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଆଜି ପୁରୀ ସହର ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଛି।

ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ପାଇପରୁ ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ‘ସୁଜଳ-ପାନୀୟ ଟ୍ୟାପ୍ ମିଶନ’ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। “ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଜମି ସର୍ବଦା ଅନ୍ୟ ସହରଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ଆଜି ପୁରୀ ବିଶ୍ୱର ବଡ ସହରର ଲିଗରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହାର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଉଛି। 10 ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିବାରୁ ମୁଁ ସହରାଞ୍ଚଳ ଗୃହ ବିକାଶ ବିଭାଗକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି ବୋଲି ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି। ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ 2 କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପୁରୀ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି।

ପୁରୀରେ ଥିବାବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆଉ ପାଣି ବୋତଲ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବର୍ତ୍ତମାନ 3 କୋଟି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପାଣି ବୋତଲ ବ୍ୟବହାରକୁ ଦୂର କରିବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ସହର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ 400 ମିଟର ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ମୁକ୍ତ ହେବ | ପଟ୍ଟନାୟକ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 5T ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଟେ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସାଲିଆ ସାହିରେ ଏବଂ ପରେ ପୁରୀରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ଟ୍ୟାପ୍ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: