ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କ 1, 625 କୋଟି ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କ 1, 625 କୋଟି ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦିଙ୍କ 1, 625 କୋଟି ଅନୁଦାନ ଘୋଷଣା |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: 12/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ 1,625 କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (SHGs) ପାଇଁ ଋଣ ସୀମା 10 ଲକ୍ଷରୁ 20 ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ‘କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଦିନଦୟାଲ ଅନ୍ତୋଦୟ ଯୋଜନା-ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ଜୀବିକା ମିଶନ (DAY-NRLM) ଅଧୀନରେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଥିବା ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ (SHG) ସଦସ୍ୟ / ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସମ୍ବଳ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମହିଳା SHG ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୃଷି ଜୀବିକାର ସର୍ବଭାରତୀୟକରଣ ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର PMFME (PM ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକର PM ଫର୍ମାଲାଇଜେସନ୍) ଅଧୀନରେ 7500 SHG ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ 25 କୋଟି ବିହନ ଟଙ୍କା ଭାବରେ | ମିଶନ ଅଧୀନରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଥିବା 75 FPO (କୃଷକ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଗଠନ) କୁ 4.13 କୋଟି |

ADVERTISEMENT

କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ ଶ୍ରୀ ଗିରିରାଜ ସିଂ; ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଶୁପତି କୁମାର ପରାସ; ରାଜ୍ୟ-ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଧବୀ ନିରଂଜନ ଜ୍ୟୋତି ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଫଗଗାନ୍ ସିଂ କୁଲାଷ୍ଟେ; ଏହି ଉତ୍ସବରେ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜ, ଶ୍ରୀ କପିଲ ମୋରେଶ୍ୱର ପାଟିଲ ଏବଂ ମୋଏସ୍ – ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ସିଂ ପଟେଲ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରୋନା ଅବଧିରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ମାସ୍କ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି ତଥା ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ତଥା ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅନନ୍ୟ ଅବଦାନକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗର ପରିସର ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତର ସମାଧାନରେ ଅଧିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଆଜି ରାକ୍ଷୀ ବୃନ୍ଦାବନ ଅବସରରେ 4 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ SHG କୁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଲଫ୍ ହେଲପ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ଏବଂ ଦିନ ଦୟାଲ୍ ଅନ୍ତୋଦୟ ଯୋଜନା ଭାରତର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଏକ ନୂତନ ବିପ୍ଳବ ଆଣିଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ 6-7 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ 70 ଲକ୍ଷ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଛନ୍ତି ଯାହା 6-7 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ସରକାରର ପୂର୍ବ ସମୟକୁ ମନେ ପକାଇଲେ ଯେତେବେଳେ କୋଟି କୋଟି ଭଉଣୀଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନଥିଲା, ସେମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ସିଷ୍ଟମଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି 42 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରାୟ 55% ଆକାଉଣ୍ଟ ମହିଳାଙ୍କର ଅଟେ। ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେବା ସହଜ ହେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ଜୀବିକା ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଯେଉଁ ସହାୟତା ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ପୂର୍ବ ସରକାରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ। ପ୍ରାୟ 4 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଋଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ 7 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ 9% ପାଖାପାଖି ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ NPA ହୋଇଗଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା 2-3-%% କୁ ଖସି ଆସିଛି। ସେ ସେଲ୍ଫ ହେଲ୍ପ ଗ୍ରୁପରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଚ୍ଚୋଟତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ବିନା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଉପଲବ୍ଧ ଋଣର ସୀମା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଋ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଯୋଡିବାର ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଇଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ଅନେକ ପ୍ରୟାସ ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଅଭିଯାନରେ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରିବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଏହା ହେଉଛି ସ୍ୱାଧୀନତାର 75 ବର୍ଷ। ନୂତନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବା ଏବଂ ନୂତନ ଶକ୍ତି ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାର ସମୟ ଆସିଛି | ଭଉଣୀମାନଙ୍କର ସାମୂହିକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ଶକ୍ତି ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ | ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସେହି ପରିବେଶ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରୁ ଆପଣ ସମସ୍ତ ଭଉଣୀମାନେ ଆମ ଗାଁକୁ ସମୃଦ୍ଧତା ସହିତ ଯୋଡିପାରିବେ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି କୃଷି ଏବଂ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ଶିଳ୍ପରେ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଅସୀମ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ପାଣ୍ଠିରୁ ସହାୟତା ନେଇ ଏହି କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ। ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ହାର ସ୍ଥିର କରି ଏହି ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭଡା ଦେଇ ପାରିବେ |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ କୃଷି ସଂସ୍କାରରେ କେବଳ ଆମର କୃଷକମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ ନାହିଁ, ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅସୀମ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ସିଧାସଳଖ କ୍ରୟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଡାଲି ପରି ଉତ୍ପାଦର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଘର ବିତରଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ କେତେ ଗଚ୍ଛିତ କରିପାରିବେ ସେଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ସିଧାସଳଖ ଫାର୍ମରୁ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରୟ କରିବା କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରି ମହାନ ପ୍ୟାକେଜିଂ ସହିତ ବିକ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ ସେଲ୍ଫ୍ ହେଲପ୍ ଗୋଷ୍ଠୀର ବିକଳ୍ପ ଅଛି | ଅନଲାଇନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହ ସହଯୋଗ କରି ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହଜରେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦକୁ ମହାନ ପ୍ୟାକେଜିଂରେ ସହରକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଭାରତରେ ତିଆରି ଖେଳଣାକୁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଆମର ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ଭଉଣୀମାନେ ଯେଉଁମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ | ସେ କହିଛନ୍ତି ସେଲ୍ଫ ହେଲ୍ପ ଗ୍ରୁପ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ଅଭିଯାନ ଦେଶକୁ ଏକକ ବ୍ୟବହାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିରେ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ଦାୟିତ୍ୱ ଭୂମିକା ରହିଛି | ଏକକ ବ୍ୟବହାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେ SHG ମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ | ଅନଲାଇନ୍ ସରକାରୀ ଇ-ମାର୍କେଟପ୍ଲେସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଦା ନେବାକୁ ସେ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆଜି ଭାରତରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ଦେଶର ଭଉଣୀ ଓ ଝିଅମାନେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ବଢୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଘର, ଶୌଚାଳୟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ଭଳି ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ସରକାର ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ଟୀକାକରଣ ଏବଂ ଭଉଣୀ ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ କେବଳ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇନାହିଁ ବରଂ ଝିଅ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ବଢୁଛି। ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ ଉଦ୍ୟମକୁ ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ସହ ଯୋଡିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 8 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭଉଣୀ ଏବଂ ଝିଅଙ୍କ ସାମୂହିକ ଶକ୍ତି ସହିତ ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବଙ୍କୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନିଆଯିବ। ସେବାର ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ସେମାନେ କିପରି ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ସଚେତନତା ଉପରେ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବା, COVID-19 ଟିକା, ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଇତ୍ୟାଦି ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବା ଭଳି ଉଦାହରଣ ଦେଇ ସେ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ଦୁଗ୍ଧ କାରଖାନା, ଗୋବର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ,
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ସଫଳତାର ଅମୃତ ସବୁଆଡେ ବ୍ୟାପିଯିବ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶ ଏହାର ଲାଭ ପାଇବ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: