ଆପଣଙ୍କୁ ‘ସୁ ରାଜ୍ୟ’ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ :ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆପଣଙ୍କୁ ‘ସୁ ରାଜ୍ୟ’ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ :ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଆପଣଙ୍କୁ ‘ସୁ ରାଜ୍ୟ’ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ :ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

32/07/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭଭାଇ ପଟେଲ ନ୍ୟାସନାଲ ପୋଲିସ ଏକାଡେମୀରେ ଆଇପିଏସ ପ୍ରୋବେସନର୍ସଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଇଭେଣ୍ଟ ସମୟରେ ସେ ପ୍ରୋବେସନର୍ସଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ | ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ (ଗୃହ) ଶ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାୟ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ADVERTISEMENT

ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା |
ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବା ପ୍ରୋବେସନର୍ସଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପାରସ୍ପରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଥିଲା। ଅଫିସର ଟ୍ରେନର ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏକ ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୂତନ ପିଢ଼ିର ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଂକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱପ୍ନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ସେବାର ସରକାରୀ ଦିଗକୁ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ |

କେରଳ କ୍ୟାଡର ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଥିବା ହରିୟାଣାରୁ ଆଇଆଇଟି ରାଉରକେଲା ଅନୁଜ ପାଲିୱାଲଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଯୋଗୀ ପସନ୍ଦ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଅପରାଧ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ତାଙ୍କର ବାୟୋ-ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପୃଷ୍ଠଭୂମିର ଉପଯୋଗୀତା ଏବଂ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ସମାଜବିଜ୍ଞାନରେ ତାଙ୍କ ମନୋନୀତ କ୍ୟାରିୟରର ଦିଗ ବିଷୟରେ ଅଧିକାରୀ ଜଣକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଗୀତ ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ପାଲିୱାଲଙ୍କ ହବି ପୋଲିସର ଶୁଖିଲା ଦୁନିଆରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ଉତ୍ତମ ଅଧିକାରୀ କରିବ ଏବଂ ସେବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ରାଜନୈତିକ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କ ସହ ଆଇନ ସ୍ନାତକ ରୋହନ ଜଗଦୀଶଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ବିଷୟ ତଥା ଜଣେ ପ୍ରବଳ ସନ୍ତରଣକାରୀ ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଲିସ ସେବାରେ ଫିଟନେସର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀ ଜଗଦୀଶଙ୍କ ପିତା କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜ୍ୟ ସେବା ଅଧିକାରୀ ଥିବାରୁ ସେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ଯାଉଥିବାରୁ ସେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ଛତିଶଗଡ କ୍ୟାଡରକୁ ଆବଣ୍ଟିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସିଭିଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଗୌରବ ରାମପ୍ରକାଶ ରାୟଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଚେସ ହବିରେ ରହି ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ତାଙ୍କୁ ରଣନୀତିରେ କିପରି ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାମପନ୍ଥୀ ଉଗ୍ରବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନନ୍ୟ ଆହ୍ୱାନ ରହିଛି ଏବଂ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ସହିତ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିକାଶ ତଥା ସାମାଜିକ ସଂଯୋଗ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପରି ଯୁବ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ହିଂସା ପଥରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ବହୁତ ସହଯୋଗ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ମାଓବାଦୀ ହିଂସା ପରିତ୍ୟାଗ କରିବା ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିକାଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସର ନୂତନ ସେତୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଉଛି।

ହରିୟାଣାର ରାଜସ୍ଥାନ କ୍ୟାଡର ଅଧିକାରୀ ରଣଜିତା ଶର୍ମାଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିମ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସଫଳତା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରୋବେସନରଙ୍କ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜନ ଯୋଗାଯୋଗରେ ତାଙ୍କ ଯୋଗ୍ୟତା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଝିଅମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ହରିୟାଣା ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସେମାନଙ୍କର ପୋଷ୍ଟିଂ ସ୍ଥାନର ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମର୍ଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରି ସେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ |

ତାଙ୍କ ଘରୋଇ କ୍ୟାଡର ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଥିବା କେରଳର ନିତିନରାଜ ପିଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଡିହେବା ପାଇଁ ଭଲ ମାଧ୍ୟମ ଅଟନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଞ୍ଜାବର ଜଣେ ଦନ୍ତ ଡାକ୍ତର ଡାକ୍ତର ନବଜୋତ ସିମିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ବିହାର କ୍ୟାଡରକୁ ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଫୋର୍ସରେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ସେବାରେ ସକରାତ୍ମକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ସହ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେବାରେ ଅଧିକ ଝିଅଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଏହାକୁ ମଜବୁତ କରିବ।

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର କୋମି ପ୍ରତାପ ଶିବକିଶୋର ତାଙ୍କ କ୍ୟାଡର ବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ଠକେଇର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଧାରଣା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ସାଇବର ଅପରାଧ ଦୁନିଆର ବିକାଶ ସହିତ ଗତି କରିବାକୁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଡିଜିଟାଲ ସଚେତନତା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପଠାଇବାକୁ ସେ ଯୁବ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ମାଲଦ୍ୱୀପର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଟ୍ରେନିଂ ମହମ୍ମଦ ନାଜିମଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ। ମାଲଦ୍ୱୀପର ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଲଦ୍ୱୀପ କେବଳ ପଡ଼ୋଶୀ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ। ସେଠାରେ ପୋଲିସ ଏକାଡେମୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଭାରତ ସହାୟତା କରୁଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସାମାଜିକ ତଥା ବ୍ୟବସାୟିକ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପର୍ଶ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା 15 ଅଗଷ୍ଟରେ ସ୍ୱାଧୀନତାର 75 ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରାଯିବ। ଗତ 75 ବର୍ଷରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ପୋଲିସ ସେବା ଗଠନ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ନିକଟ ଅତୀତରେ, ପୋଲିସ୍ ତାଲିମ ସହ ଜଡିତ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି | ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ଆତ୍ମାକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 1930 ରୁ 1947 ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମୟ ଆମ ଦେଶର ଯୁବ ପିଢ଼ି ଏକ ବଡ଼ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏକଜୁଟ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିଲେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ଭାବନା ଆଶା କରାଯାଏ, “ସେମାନେ‘ ସ୍ୱରାଜ ’ପାଇଁ ଲଢ଼ିଥିଲେ; ଆପଣଙ୍କୁ ‘ସୁ ରାଜ୍ୟ’ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣୁଛି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଜ କ୍ୟାରିଅରରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ସମୟର ମହତ୍ତ୍ୱ ମନେ ରଖିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ସେବାରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ 25 ବର୍ଷ ଦେଶର ଜୀବନରେ 25 ବର୍ଷ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାଧୀନତାର 75 ବର୍ଷରୁ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଶତାବ୍ଦୀକୁ ଯିବ |

ବୈଷୟିକ ବ୍ୟାଘାତ ସମୟରେ ପୋଲିସକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଆହୁରି ଅଧିକ ଅଭିନବ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଅପରାଧକୁ ରୋକିବା ହେଉଛି ଆହ୍ୱାନ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷଣ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରୋବେସନର୍ମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଚରଣ ଆଶା କରନ୍ତି। କେବଳ ଅଫିସ୍ କିମ୍ବା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସେବାର ସମ୍ମାନ ପ୍ରତି ସର୍ବଦା ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, “ସମାଜର ସମସ୍ତ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ତୁମର ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ତୁମର ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିବା ଏବଂ ୟୁନିଫର୍ମ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସମ୍ମାନର ସମ୍ମାନ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରାଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ‘ଏକ ଭାରତ -ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାରତ’ର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନକାରୀ, ତେଣୁ ସେମାନେ ସର୍ବଦା‘ ଜାତି ପ୍ରଥମ, ସର୍ବଦା ପ୍ରଥମ ’ମନ୍ତ୍ରକୁ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବା ଉଚିତ୍। ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କଳା କ୍ଷେତ୍ର ସ୍ତରରେ ସେମାନେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ନୂତନ ପିଢ଼ିର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଯୁବତୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବଳରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି। ସେ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଝିଅମାନେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଦକ୍ଷତା, ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ସହିତ ପୋଲିସ୍ ସେବାକୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବେ ଏବଂ ଭଦ୍ରତା, ସହଜତା ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାର ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ଆଣିବେ। ଏଥିସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 10 ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ସହରଗୁଡ଼ିକରେ କମିଶନର୍ ସିଷ୍ଟମ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। 16 ଟି ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସହରରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି | ପୋଲିସିଂକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତବାଦୀ କରିବା ପାଇଁ ସାମୂହିକ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସେବା କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇରେ ସେମାନଙ୍କର ଅବଦାନକୁ ସେ ସ୍ମରଣ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକାଡେମୀରେ ତାଲିମ ନେଉଥିବା ପଡୋଶୀ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦେଶର ଘନିଷ୍ଠତା ଏବଂ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କକୁ ସୂଚିତ କରଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁଟାନ, ନେପାଳ, ମାଲଦ୍ୱୀପ କିମ୍ବା ମରିସସ୍ ହେଉ, ଆମେ କେବଳ ପଡ଼ୋଶୀ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଆମର ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ସାମାଜିକ କପଡ଼ାରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମାନତା ବାଣ୍ଟୁ। ଆମେ ଆବଶ୍ୟକତା ସମୟରେ ବନ୍ଧୁ ଅଟୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ବି କୌଣସି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କିମ୍ବା ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଆମେ ପରସ୍ପର ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ଅଟୁ | କରୋନା ଅବଧିରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: