ତୁର୍କୀରେ ମିଳିଲା 11,000 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମାନବ ଚିତ୍ର ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ପରି ସ୍ତମ୍ଭ - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ତୁର୍କୀରେ ମିଳିଲା 11,000 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମାନବ ଚିତ୍ର ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ପରି ସ୍ତମ୍ଭ

Turkey Human Face Phallus Pillars
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ତୁର୍କୀରେ ମିଳିଲା 11,000 ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମାନବ ଚିତ୍ର ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ପରି ସ୍ତମ୍ଭ

ତୁର୍କୀରେ ଅଜବ ଘଟଣା ଘଟୁଛି | ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ମାନେ ନିକଟରେ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ଥାନ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରାୟ 11 ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା | ଏହା ଏକ ଛୋଟ ପାହାଡ ତଳେ | ଏଠାରେ କାନ୍ଥରେ ନିର୍ମିତ ମାନବ ଆକୃତିର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ଆକୃତିର ସ୍ତମ୍ଭ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ତଥାପି, ସେହି ପ୍ରାଚୀନ ଅବଶିଷ୍ଟଗୁଡିକ ତିଆରି କରିବାର କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ପ୍ରକାର ସାଂସ୍କୃତିକ କିମ୍ବା ପାରମ୍ପାରିକ ପ୍ୟାରେଡ୍ କରୁଥିଲେ | ତଥାପି, ଏଠାରେ ପ୍ରକୃତରେ କ’ଣ ଘଟିଲା ସେ ବିଷୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ? ଏହି ସ୍ଥାନ ଦକ୍ଷିଣ ତୁର୍କୀର ସାନଲିଉର୍ଫା ନାମକ ଏକ ସ୍ଥାନର ପୂର୍ବରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ସ୍ଥାନର ନାମ କରାହାଣ୍ଟେପେ |

ଇସ୍ତାନବୁଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାକ୍ ଐତିହାସିକ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ନେକମି କାରୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାନବ ଆକୃତିର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ଆକୃତିର ସ୍ତମ୍ଭ ଥିବା ଏହି ସ୍ଥାନଟି ମନୁଷ୍ୟ ଲେଖିବା ଶିଖିନଥିବା ସମୟରୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ତାଙ୍କର ଆବିଷ୍କାର ନିକଟରେ ତୁର୍କ ଆର୍କୋଲୋଜୀ ଏବଂ ଏଟନୋଗ୍ରାଫିଆ ଡର୍ଗିସି ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।

ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆର୍ଟିକିଲରେ, ନେକମି କାରୁଲ କାହିଁକି ମାନବ ଆକୃତିର ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ଆକୃତିର ସ୍ତମ୍ଭ ସବୁ ତିଆରି ହୋଇଛି ତାହା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ନାହାଁନ୍ତି। କିମ୍ବା ସେଗୁଡିକ ତିଆରି କରିବା ପଛରେ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କ’ଣ? ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ପ୍ରକାରର ପ୍ରାଚୀନ ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ କୋଠା ଥିଲା, ଯାହା ତିନୋଟି ଅଲଗା ଅଟ୍ଟାଳିକା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଥିଲା | ଏହା ଦେଖିବା ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଜଟିଳ ଥିଲା |

ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ କାରୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଦେଖି ଲାଗୁଛି ଯେ ଏଠାରେ ଏକ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିଶ୍ଚୟ ହୋଇଥଲା। କାରଣ ଏହା ଏକ ବଡ ଗଠନ | ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପର ସହିତ ସମାନ ହୋଇଥାନ୍ତେ | ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମାନବ ଆକୃତିର ପ୍ରତିମା ଚାରିପାଖରେ ନିର୍ମିତ ଲିଙ୍ଗ ଆକୃତିର ସ୍ତମ୍ଭଗୁଡିକ ବୁଲାଇ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବେ | କିନ୍ତୁ କେଉଁ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥାନ୍ତା … ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ |

ଏଠାରେ ଘଟୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଖଣି ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ନେକମି କାରୁଲ କହିଛନ୍ତି। କାରଣ ସାଧାରଣତଃ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବାସନ, ଯନ୍ତ୍ର, ଆସବାବପତ୍ର, ଅଳଙ୍କାର ଇତ୍ୟାଦି ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଯଦି ଆମେ ଏହିପରି କିଛି ପାଇଥାଉ, ତେବେ ଆଗରେ ଅନେକ ନୂତନ ପ୍ରକାଶନ ହୋଇପାରେ |

ଏହି ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବା ପରେ, ଏହି ସ୍ଥାନରେ ମାଟି ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା | କାରଣ ଏଠାରେ ମିଳିଥିବା ପଥର ମାନବ ଚେହେରା ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ଆକୃତିର ସ୍ତମ୍ଭ ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମାଟିର ଏକ ମୋଟା ସ୍ତର ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯାଏ | ଯାହାଫଳରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ନଷ୍ଟ ନହୁଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହାକୁ ମାଟିରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି କିମ୍ବା କିଛି ଆଚ୍ଛାଦନ କରି ଏହାର ଜୀବନ ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ସେହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣି ନଥାନ୍ତେ, ତେବେ ସେଠାରେ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସମ୍ଭାବନା କମିଯାଇଥାନ୍ତା |

ଗୋବକଲି ଟେପେ ସହିତ କରାହାଣ୍ଟେପେ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ଥାନ | ସେହିଭଳି ବଡ଼ ବଡ଼ କୋଠା, ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ପଶୁ ଏବଂ ମାନବ ଖପୁରୀର ଖୋଦେଇ ମଧ୍ୟ ଗୋବକଲି ଟେପେରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| ଏହି ସ୍ଥାନ ସାନଲିଉର୍ଫାରେ ମଧ୍ୟ ଅବସ୍ଥିତ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ମାନେ ଏହି ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି |

କରାହାଣ୍ଟେପେ ପ୍ରକୃତରେ 1997 ରେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେବେଠାରୁ 2019 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ଏହି ସମୟରେ, ତୁର୍କୀ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ମାନେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବହୁ ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ଥାନ ଆବିଷ୍କାରରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ | ତୁର୍କୀରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରାଚୀନ ଆବିଷ୍କାର କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଇତିହାସ ସହ ଜଡିତ ନୂତନ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: