ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଆତଙ୍କ: ଗୋଟିଏ ଦିନରେ 17ଟି ନୂତନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚି଼ହ୍ନଣ୍ଟ ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଆତଙ୍କ: ଗୋଟିଏ ଦିନରେ 17ଟି ନୂତନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚି଼ହ୍ନଣ୍ଟ !

Omicron terror in Maharashtra and Rajasthan: 17 new cases detected in one day!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଆତଙ୍କ: ଗୋଟିଏ ଦିନରେ 17ଟି ନୂତନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚି଼ହ୍ନଣ୍ଟ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : 05/12/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଓମିକ୍ରନ୍, କରୋନାର ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ସାରିଛି | ରାଜସ୍ଥାନରେ ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି | ରବିବାର ଦିନ ଏଠାରେ 9 ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ 8 ଟି ମାମଲା ରହିଛି। ରାଜସ୍ଥାନରେ ଓମିକ୍ରନର 9 ଟି ମାମଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଓମିକ୍ରନର ଆଠଟି ମାମଲା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ 21 ଜଣ ରୋଗୀ ଓମିକ୍ରନ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି |

ADVERTISEMENT

କରୋନାର ବିପଜ୍ଜନକ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ସହିତ ଟେନସନକୁ ବଢ଼ାଉଛି | ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 21 ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | ରାଜସ୍ଥାନରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ 9 ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଥିବାବେଳେ, 8 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି | କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଦୁଇ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ, ଜଣେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଏବଂ ଜଣେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଜୟପୁରରେ 9 ଟି ମାମଲା |
ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ପାଦ ବିସ୍ତାର କରୁଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ଏହି ପ୍ରକାରର 9 ଜଣ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଫେରିବା ପରେ ଜେନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ନମୁନା ପଠାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ 9 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣର ବିଷୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି |

ମେଡିକାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଭୈବବ ଗାଲାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭାଗ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ପରିବାରକୁ RUHS ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛି। ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ 5 ଜଣ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ RUHS ରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆସିଥିବା 34 ଜଣଙ୍କର ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ହିଷ୍ଟ୍ରି ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ 9 ଜଣ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ନୂଆ ପ୍ରକାର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସହିତ ସକାରାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ 8 ଟି ମାମଲା |
ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 8 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରବିବାର ଦିନ 8 ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସମାନ ପରିବାରର 6 ଜଣ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନାଇଜେରିଆରୁ ଫେରିଥିଲେ |

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର 24 ରେ ନାଇଜେରିଆର ଲାଗୋସରୁ ଜଣେ 44 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ପିମ୍ପ୍ରି-ଚିଞ୍ଚୱାଡ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଦୁଇ ଝିଅ , ତାଙ୍କ ଭାଇ ଏବଂ ଭାଇର ଦୁଇ ଝିଅ ପରିବାରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପୁନେର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁନେର ଅନ୍ୟ ଜଣେ 47 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ନାଇଜେରିଆର ମହିଳା 13 ଜଣଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ |
ସମାନ ପରିବାରର 6 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମିଳିଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଜଣ ନାଇଜେରିଆରୁ ଆସିଛନ୍ତି | ଏଥିରେ, ଜଣେ 44 ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଝିଅ 18 ବର୍ଷ ଏବଂ 12 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅଛନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପରେ ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହାର ଜେଡି ଅଧୀନରେ ଆସିଥିଲେ | ଯଦିଓ ସେ ନାଇଜେରିଆରୁ ଆସିବା ପରେ ଅନ୍ୟ 13 ଜଣଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ, ତେଣୁ ସମସ୍ତେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ | ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭାଇ ଏବଂ ତାଙ୍କର 7 ବର୍ଷର ଏବଂ ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ଝିଅ ମଧ୍ୟ ସକାରାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ସଂକ୍ରମିତ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ:
ନାଇଜେରିଆରୁ ଆସିଥିବା ମହିଳାଙ୍କର ଜ୍ୱରର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ। ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ପାଇଥିବା 6 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଜଣଙ୍କର ବୟସ 18 ବର୍ଷରୁ କମ୍ | ତେଣୁ ସେମାନେ କରୋନା ଟିକା ପାଇଲେ ନାହିଁ | ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପିମ୍ପ୍ରି-ଚିଞ୍ଚୱାଡର ଜିଜାମାଟା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ପୁନେର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ରୋଗୀ 18 ରୁ 25 ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଥିଲେ | ସେଠାରୁ ଫେରିବା ପରେ ନଭେମ୍ବର 29 ରେ ତାଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହୋଇଥିଲା। ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଏଥିରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: