Omicron Symptoms: symptoms are different from the old ones of Corona!

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓମିକ୍ରନ୍ ଲକ୍ଷଣ: ଏହି 2 ଟି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ କରୋନାର ପୁରୁଣା ପ୍ରକାରଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ !

Omicron Symptoms: These 2 new symptoms are completely different from the old ones of Corona!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓମିକ୍ରନ୍ ଲକ୍ଷଣ: ଏହି 2 ଟି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ କରୋନାର ପୁରୁଣା ପ୍ରକାରଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ !

ଓମିକ୍ରନର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସମୟ ସମୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯଦି କେହି ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜକୁ ଅଲଗା କରନ୍ତୁ |

ADVERTISEMENT

ଓମିକ୍ରନ୍, କରୋନା ଭୁତାଣୁର ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରକାର | ବିଶ୍ୱ ତଥା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି | ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 976 ଟି ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ରୋଗ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ସମୟ ସମୟରେ ଓମିକ୍ରନର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯଦି କେହି ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜକୁ ଅଲଗା କରନ୍ତୁ | କରୋନା ମହାମାରୀର ଶେଷ ଦୁଇଟି ତରଙ୍ଗରେ ଜ୍ୱର, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ଭଳି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲା | କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନର ଜଣେ ଗବେଷକ, ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତଃ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ସହିତ ଜଡିତ ନୁହେଁ |

ଓମିକ୍ରନ୍ ର ନୂତନ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ କ’ଣ?

କଳିଙ୍ଗ କଲେଜ ଲଣ୍ଡନର ଜେନେଟିକ୍ ଏପିଡେମୋଲୋଜି ପ୍ରଫେସର ଟିମ ସ୍ପେକ୍ଟରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନର ଦୁଇଟି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ବାନ୍ତି ଏବଂ ଭୋକ ନଷ୍ଟ | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ -19 ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟୀକାକରଣର ଏକ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ପାଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଫେସର ଟିମ୍ ସ୍ପେକ୍ଟରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକମାନେ ବାନ୍ତି, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଉଛନ୍ତି। ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର (ସିଡିସି) ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସହିତ ଜଡିତ କେତେକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି କାଶ, ଥକାପଣ, ଚମକ ଏବଂ ନାକ। କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ, ଏକକ ସେଲ୍ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିବା ଡକ୍ଟର ବ୍ରୁସ୍ ପାଟରସନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ଗନ୍ଧ କରିବାର କ୍ଷମତା ପୂର୍ବ ପ୍ରକାର ପରି ଏହି ପ୍ରକାରରେ ଶେଷ ହେଉନାହିଁ | ଓମିକ୍ରନ୍ ପାରାଏନ୍ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ନାମକ ଏକ ଜୀବାଣୁ ପରି ଦେଖାଯାଏ |

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆରମ୍ଭ ଓ଼ମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ

24 ନଭେମ୍ବରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା | ସେବେଠାରୁ କୋଭିଡ -19 ର ଏହି ପ୍ରକାର ବିଶ୍ୱର 90 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ଆମେରିକା ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ପରି ଏହା ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଧ୍ୱଂସାବଶେଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି |

ଭାରତ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରାୟ 976 ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି | ବୁଧବାର ଦିନ ଦେଶରେ ମୋଟ 13,000 ମାମଲା ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ 9,195 ଟି କରୋନା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: