ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ଓମିକ୍ରନ୍ : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କରୁଛନ୍ତି ସରକାର | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ଓମିକ୍ରନ୍ : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କରୁଛନ୍ତି ସରକାର |

Omicron has become a major headache for India: Find out what the government is doing
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି ଓମିକ୍ରନ୍ : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କରୁଛନ୍ତି ସରକାର |

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: 29/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ବିମାନବନ୍ଦର ସ୍କ୍ରିନିଂ, ଜେନୋମ କ୍ରମ … ଏହି 10 ଟି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ‘ଓମିକ୍ରନ୍’ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ପ୍ରସ୍ତୁତି | ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଡେନମାର୍କ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନୂତନ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଏସବୁ ହେତୁ ଅନେକ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଏଥି ସହିତ ଭାରତ ସରକାର ରବିବାର ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣର ସମୀକ୍ଷା କରିବ।

ADVERTISEMENT

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଛି, ନୂଆ ପ୍ରକାରରେ ସରକାର କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ |

କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଓମିକ୍ରନ୍ ରବିବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଛି | ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଡେନମାର୍କ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ନୂଆ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏସବୁ ହେତୁ ଅନେକ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଏଥି ସହିତ ଭାରତ ସରକାର ରବିବାର ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣର ସମୀକ୍ଷା କରିବ। ଶନିବାର ଦିନ, ଯେଉଁ ଦେଶରୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଆସିବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି, ସେଥିନେଇ ସରକାର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଚୀନ୍, ବୋତସ୍ୱାନା, ବ୍ରିଟେନ, ବ୍ରାଜିଲ, ଇସ୍ରାଏଲ୍, ବାଂଲାଦେଶ, ମରିସସ୍, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଜିମ୍ବାୱେ, ସିଙ୍ଗାପୁର ଏବଂ ହଂକଂ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

କୋଭିଡ -19 ର ପରୀକ୍ଷଣ ବୃଦ୍ଧି, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଜିନୋମ କ୍ରମକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସର ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ହିଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାରିଖ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ସରକାର ଡିସେମ୍ବର 15 ରୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

MHA କହିଛି ଯେ ଆସୁଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ମନିଟରିଂ ଉପରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। MHA ଆହୁରି କହିଛି ଯେ ପ୍ରୋଟୋକଲ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବିମାନବନ୍ଦର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ (APHO) ଏବଂ ବନ୍ଦର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ (PHO) କୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରାଯିବ |

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଘୋର ଧାରଣ, ସକ୍ରିୟ ନୀରିକ୍ଷଣ, ବର୍ଦ୍ଧିତ ପରୀକ୍ଷଣ, ହଟସ୍ପଟ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ଟୀକାକରଣର କଭରେଜ୍ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଲିଖିତ ଚିଠିରେ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ 14 ଦିନିଆ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ ସହିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ‘ହଟସ୍ପଟ୍’ କିମ୍ବା ନିକଟରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ -19 ର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନେ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ହଟସ୍ପଟ୍ ଅଲଗା କରିବା ଉଚିତ୍।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରି ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ‘ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ’ ଦେଶରୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ RT-PCR ପରୀକ୍ଷା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି। ବିମାନ ବନ୍ଦର ଛାଡିବା କିମ୍ବା ସଂଯୋଗକାରୀ ବିମାନ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଫଳାଫଳକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ‘ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ’ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ 14 ଦିନ ପାଇଁ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଅନିୟମିତତା ଭାବରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।

ହରିୟାଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ଲାଲ ଖଟ୍ଟର ରବିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର COVID-19 ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଡିସେମ୍ବର 31 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଖଟ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ନିୟମିତ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ‘ଖରାପ’ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ତାମିଲନାଡୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ଓମିକ୍ରନ୍ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତଦାରଖକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଟୀକାକରଣ କଭରେଜକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। କେଜ୍ରିୱାଲ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଆମ ଦେଶ ଗତ ଦେଢ଼ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା ବିରୋଧରେ କଠୋର ସଂଘର୍ଷ କରିଛି | ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଏବଂ ଆମର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କର ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ସେବା ହେତୁ ଆମ ଦେଶ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି |ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଓମିକ୍ରନ୍ WHO ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ ନକରିବା ପାଇଁ ଆମେ ସବୁକିଛି କରିବା ଉଚିତ୍ | ତୁରନ୍ତ ଅନୁରୋଧ ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିମାନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯେକୌଣସି ବିଳମ୍ବ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ଗୁରୁଗ୍ରାମର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ (ସିଏମଓ) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଏକ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ବ୍ରାଜିଲ, ବୋତସ୍ୱାନା, ବାଂଲାଦେଶ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ମରିସସରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ଏନଆରଆଇ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯିବ। ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ସିଏମ ବାସଭାରାଜ ବୋମାଇ ମଧ୍ୟ ଓମିକ୍ରୋନକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ହଂକଂ ଏବଂ ବୋତସ୍ୱାନାକୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଏବଂ କଡା ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଡିଏମ ଅଭିଷେକ ପ୍ରକାଶ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ମାଗଣା RT-PCR ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ସମସ୍ତ 75 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦଳକୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି। ପାଞ୍ଚଟି ଜିଲ୍ଲା- ଆଗ୍ରା, ପ୍ରୟାଗରାଜ, ବାରାଣାସୀ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଏବଂ କାନପୁରକୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -19 ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ବୈଠକ ପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିଡ -19 ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଜେନୋମ କ୍ରମର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚୌହାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ, କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ଡକ୍ଟର ପଙ୍କଜ କୁମାର ପାଣ୍ଡେ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: