UGC ମାନ୍ୟତା ଓଡ଼ିଶାର ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

UGC ମାନ୍ୟତା ଓଡ଼ିଶାର ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ |

Odisha's Madhusudan Law varsity gets UGC recognition, plans chair on Utkal Gaurab
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

UGC ମାନ୍ୟତା ଓଡ଼ିଶାର ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 13/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): କଟକ ସ୍ଥିତ ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ UGC ଅଧିନିୟମ, 1956 ର ଧାରା 2 (f) ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (UGC) ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ଭର୍ସିଟି ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। UGC ଅଧିନିୟମର ଧାରା 22 ଅନୁଯାୟୀ UGC ନିଜ ବିଭାଗ, ଏହାର ଉପାଦାନ ଏବଂ ଅନୁବନ୍ଧିତ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟମରେ ନିୟମିତ ମୋଡରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରି |

ADVERTISEMENT

ୟୁଜିସି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଯେ ଏହି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ଅଫ କ୍ୟାମ୍ପସ ଅଧ୍ୟୟନ କେନ୍ଦ୍ର ଏହାର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ଖୋଲିବ ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ |

UGC ର ପୂର୍ବ ସ୍ୱୀକୃତି ବିନା କୌଣସି ଖୋଲା ଏବଂ ଦୂରତା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ୍ 28 ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧୁସୂଦନ ଆଇନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଏକ ଅନୁବନ୍ଧିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବୀକରଣ କରି ରାଜ୍ୟ ତଥା ବେସରକାରୀ ସମସ୍ତ ଆଇନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଆଇନ କଲେଜ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟରେ ରହିଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଟ୍ୱିଟରରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୟୁଜିସି ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତାଲିକାରେ ଆଇନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ ଏବଂ NEP ଅନୁଯାୟୀ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଡ.କମଲ ଜିତ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି UGC ଅଧିନିୟମ, 1956 ର ଧାରା 12 (B) ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ଯାହା ଏକ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ କରିଥାଏ। “UGC ଆଦର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେ ତୁରନ୍ତ ଧାରା 12 (B) ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆଉ ଚାରି ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ | UGC 12 (f) ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତିକୁ ନେଇ ଆମେ ବହୁତ ଖୁସି, କାରଣ ଏହା ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ଖୋଲିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକାଡେମିକ୍ ପରିଷଦ ଅକ୍ଟୋବର 7 ରେ ପିଏଚଡି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ ଏବଂ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଚେୟାର ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ତେବେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଭାବରୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଯୋଜନା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ବୋଲି ଭିସି କହିଛନ୍ତି।

“ଆମେ ତଥାପି ପୁରାତନ କଲେଜରେ ରହିଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ନୂତନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଖୋଲିବା କିମ୍ବା ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ଜୋବ୍ରା ଠାରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନ୍ୟ ଏକ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆମେ ଓଡିଶା ପୋଲିସ୍ ହାଉସିଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ନିକଟକୁ ଯାଇଛୁ ଏବଂ ଆମକୁ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଆଉ 45 ଏକର ଜମି ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଲେଖିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: