ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧୂମପାନହୀନ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରରେ ଓଡିଶା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧୂମପାନହୀନ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରରେ ଓଡିଶା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି !

Odisha tops non-smoking tobacco use among women!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧୂମପାନହୀନ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାରରେ ଓଡିଶା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି !

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 12/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଦେଶରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧୂମ୍ରହୀନ ତମାଖୁ (SLT) ବ୍ୟବହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି | ଓଡିଶା ଜାତୀୟ ହାରରେ ଅତି କମରେ ଚାରି ଗୁଣ ଅଧିକ ରେକର୍ଡ କରିଛି। ସର୍ଭେ (GATS) ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ SLT ର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ 35.49 ପ୍ରତିଶତ ରୁ 56.53 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ 18.4 ପ୍ରତିଶତରୁ 12.76 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ADVERTISEMENT

ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା GATS ସର୍ଭେରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 0.14 ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ପଞ୍ଜାବ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ଉଭୟ ରାଉଣ୍ଡରେ SLT ର ସର୍ବନିମ୍ନ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଲେ ମଧ୍ୟ ବେକାର ସମବାୟ ସମିତି (22.56 ପ୍ରତିଶତ) ଏବଂ ସ୍ବୟଂ ନିଯୁକ୍ତ (16.43 ପ୍ରତିଶତ) ଧୂମ୍ରପାନ ତମାଖୁର ପ୍ରଭାବରେ ଥିଲେ।

ଧୂମ୍ରହୀନ ତମାଖୁ ସେହି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ବୁ ଝାଏ ଯାହା ଚୋବାଇବା, ଛେପ ପକାଇବା, ବୁଡ଼ାଇବା, ଛିଙ୍କିବା ଏବଂ ଦାନ୍ତ ଓ ଗୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଖିଆଯାଏ | ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ 248 ନିୟୁତ SLT ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 90 ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ବାସ କରନ୍ତି | ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତମାଖୁ ସେବନ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଧୂମପାନ ତୁଳନାରେ ଯୁବତୀ ଝିଅମାନେ ଏବଂ ମହିଳାମାନେ SLT କୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ସାମାଜିକ-ସାଂସ୍କୃତିକ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ SLT ର ଗ୍ରହଣୀୟତା ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର ହେବାର କାରଣ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି |

ଆଞ୍ଚଳିକ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର (ଆରଏମଆରସି) ର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଚାରିଜଣ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ତଥା ପ୍ରଜନନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପାଇଁ ତମାଖୁକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସର୍ବାଧିକ ବିପଦର କାରଣ ଅଟେ। SLT ର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବରେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତ୍ୱେ ଛାଡିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଏବଂ ଛାଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | “ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଛାଡିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ । ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ଜଣେ ଲେଖକ କହିଛନ୍ତି।

ଯଦିଓ ବିଭିନ୍ନ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏବଂ ନୀତି ତମାଖୁ ସେବନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି, ଲେଖକ କହିଛନ୍ତି, ସେଗୁଡ଼ିକ ଲିଙ୍ଗଗତ ପରିମାଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଲିଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ତମାଖୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନୀତିକୁ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ସହିତ ଏକ ନିମ୍ନ-ଉପାୟ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି |

ଓଡ଼ିଶା
ଧୂମପାନହୀନ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାର 7 ବର୍ଷରେ 35.49 ପ୍ରତିଶତରୁ 56.53 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

ଦେଶ
ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ 18.4 ପ୍ରତିଶତରୁ 12.76 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି
ଛୋଟ ଝିଅ ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ଧୂମପାନ ତୁଳନାରେ SLT ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: